Ana Sayfa Güncel Yıkıma direnen CHP Meclis üyesine gözaltı

Yıkıma direnen CHP Meclis üyesine gözaltı

117 views

İmar barışından yararlanmak için başvuru yapan, Ankara Mamak’taki Fahri Korutürk Mahallesi sakinlerinin evleri, imar barışı kanununda yer alan ‘ yıkım kararları iptal edilir’ maddesine rağmen belediye tarafından yıkıldı. Mahalle sakinleri, “Barış” uyarınca gerekli başvuruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptı ama belediyenin “ yıkım tebligatı” ile karşılaştı. Mahalle sakinleri Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül hakkında suç duyurusunda bulundu.  

‘ Yıkım hukuksuz’

Yıkım günü evleri yıktırmamak için direnen CHP ’li belediye meclis üyesi Yusuf Sağlık gözaltına alındı. Halkı belediyenin yıkımının hukuksuz olduğuna karşı uyaran Sağlık’ın belediye tarafından “halkı isyana teşvik” ile suçlandığı ortaya çıktı. Sağlık’ın karakol ifadesindeki “olay” başlığı altında da “tehdit, görevi yaptırmamak için direnme, görevli memura mukavemet” suçlamaları yer aldı.
Yapı kayıt belgelerini alan mahallelilerin evlerinin yıkılmasının hukuksuz olduğunu belirten CHP’li Sağlık belediye meclisi toplantısında Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ün kendisine söz hakkı vermediğini belirtti. Evleri yıktırmamak için direnirken gözaltına alındığını belirten Sağlık, “Belediye Başkanı bana ‘Seninle hukuk karşısında hesaplaşacağız’ dedi, ‘Mahkemelerde bu hukuksuzluğun hesabını vereceksiniz’ dedim, bunu tehdit olarak algıladılar” ifadelerini kullandı.