Ana Sayfa Güncel Millet can derdinde Bakan millet bahçesi

Millet can derdinde Bakan millet bahçesi

99 views

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ’un Ordu ’daki sel felaketi yerine, Kanal İstanbul Projesi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “yatıp yuvarlanacaksınız” diyerek duyurduğu Millet Bahçeleri’nden bahsederek konuşmasına başlaması tepki çekti. Bazı televizyon kanallarının bakanın konuşmasının canlı yayınını kesmesi de dikkat çekti.

Kanal İstanbul prejesini “asrın projesi”, Millet Bahçeleri için ise “Cumhurbaşkanımız tüm şehirlerimize ‘Millet Bahçesi’ yapma kararı aldı. Biz de bu doğrultuda 18 ilimizde 33 millet bahçesi yapıyoruz” ifadelerini kullanan Kurum, sel felaketi için skandal değerlendirmeler yaptı. Kurum, “Cuma günü bakanlık ve bağlı kuruluşlarımızla orada olup yapılacak ne varsa hızlı bir şekilde yapma gayreti içine gireceğiz” dedi.

Kurum, “Afet deyince neticede bu doğal bir olay. Sizin öngöremediğiniz bir olay ki ismi afet oluyor. Kaçak yapılaşmadan kaynaklı problemler hemen hemen her yerde var. Buna ilişkin imar barışı yasası çıkarıyorsunuz. Hazine arazisine kaçak yapıyı gidip yıkayım yapamıyorsunuz. Bu da bir gerçek yani ülkenin gerçekleri. Neticede bu yağışların olmasının nedeni iklim değişikliği sebebiyle. Bu beklenen birşey değil. Buna ilişkin stratejik eylem planı hazırlamak zorundayız. Alt yapıyı güçlendirmek zorundayız.  Ancak bugüne kadar böyle bir durum yoktu” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, “Gelişmiş ülkelere baktığınız zaman Avrupa, Amerika, Fransa’da böyle bir hazırlık var mı?  Bakıyorsunuz en gelişmiş ülke dediğiniz Amerika’da her yer seller içerisinde” dedi.

Ordu’da sel suları bir can aldı Karadeniz’deki sellerin üç nedeni