Ana Sayfa Kadın Flormar Direnişine Feministlerden Destek: Sendikal Mücadele Haktır

Flormar Direnişine Feministlerden Destek: Sendikal Mücadele Haktır

227 views

Feminist örgütlerin çağrısıyla saat dün 12.00’de Petrol-İş Genel Merkezi’nde buluşan 200’e yakın kadın Flormar İşçileriyle buluşmak için Kocaeli’ye gitti.

Yolculukları sırasında #KadınlarFlormarİşçileriyle hastagi ile bir sosyal medya eylemi yapan kadınlar Twitter Türkiye gündeminde üçüncü  sıraya yükseldi.

Kocaeli’ne varınca pankartları ve dövizleriyle yürüyüşe geçen kadınlar “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Flormar İşçisi Yalnız Değildir” sloganları eşliğinde Petrol-İş sendikası Kocaeli Şubesinin ayarladığı düğün salonunun önünde Flormar İşçileriyle buluştu.

Gebzeye doğru yola çıktık. 5 otobüs kadın Flormar işçileriyle buluşmaya gidiyoruz. Yaşasın kadın dayanışması! #KadınlarFlormarİşçileriyle pic.twitter.com/ZU0xPNP70g

— Direniş ve Dayanışma (@DirenisleDayan) 9 Haziran 2018

Düğün salonuna girmeden önce sokakta yapılan açıklamada feministler adına konuşan Selin Top, “Biz biliyoruz ki kadınlar olarak evde ve işte çifte sömürüye maruz kalıyoruz. Ev işleri yetmezmiş gibi işe geldiğimizde de sömürünün ne kadar derin olduğunu görüyoruz” dedi ve ekledi:

“Hem evde hem işte emeğimize sahip çıkacağız”

“İş bırakmanın illegali yoktur, Flormar yönetiminin söylediği ‘yasadışı iş bıraktılar’ söylemi doğru değildir. Sendikal mücadele haktır. Flormar utanmadan kadınlar üzerinden reklamlar yapıyor. Flormar’ı boykot edeceğiz.

“Flormar’ın yüzde 51 hissesine sahip Yves Rocher sıyrılamaz bu işten, onların ürünlerini de boykot edeceğiz. Biz hem evde hem işte görünmeyen emeğimize sahip çıkacağız. Flormar işçileri kazanacak”.

Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, Flormar İşçileriyle dayanışmaya gelen feministleri saygıyla selamladığını belirttikten sonra basın açıklamasını okudu.

Yapılan açıklamada, Ocak ayında Petrol-İş Gebze şubesinde örgütlenme kararı aldıktan sonra 14 Mayıs’ta işten çıkarılan Flormar İşçilerinin direnişi tüm kararlılığıyla sürdürdüğü belirtildi.

İş verenin işçinin yasal ve anayasal hakkı olan Sendikalaşmayı tanımak zorunda olduğu hatırlatılarak Flormar markasının bağlı olduğu Kozan Kozmetik’in kamuoyuna yaptığın açıklamalarda durumu farklı göstermeye çalıştığı söylendi.

Alkışla destek verenler de işten çıkarılmıştı

2014’ten beri Flormar’da çalışan Nurhan Güler, sendikalaştıktan sonra daha önce hiç görmediği direktörleri görmeye başladığını, işçilerle tek tek görüşmeler yaparak sendikadan vazgeçmezlerse iş haklarının fes edileceğini söylediklerini aktardı.

Gece vardiyasında çalışan işçilerin 15 Mayıs günü vardiya bitiminde İş Kanunu’nun 25/2 maddesinden işlerine son verildiğini söyleyen Güler, çay molasında direnişlerine alkışlarla destek veren arkadaşların aynı gün İş Kanunu’nun 25/2 maddesinden işlerine son verildiğini belirtti.

“Flormar direnişi feministlere umut veriyor”

Feministler adına konuşma yapan Selin Top, Direnişe nasıl destek vereceklerini dinlemek için 5 otobüs olarak geldiklerini belirtti. Flormar Direnişinin feministlere umut verdiğini söyleyerek direnişin kazanacağına inandıklarını belirtti.

Kadınların istihdam edilmediğini, edildiğinde bile esnek ve güvencesiz çalıştıklarını belirterek “hasbelkader iş bulduğumuzda eşit işe eşit ücret alamıyoruz yani aslında kadınlar işçinin de işçisi” dedi.

Flormar’ın yasadışı bir şekilde işten çıkardığını söyleyerek tükentimden gelenn gücü kullanarak Flormar, Yves Rocher ve Groupa Rocher firması altındaki tüm firmaları boykot edeceklerini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından buluşma halaylar ve şarkılar eşliğinde devam etti. Etkinlik bitiminden sonra Feministler pankartları ve dövizleriyle sloganlar eşliğinde otobüslere yürüdü.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da etkinliğe katıldı. (PT)