Ana Sayfa Forum Ne dedi, ne yaptı?

Ne dedi, ne yaptı?

501 views

ERDAL ER

Recep Tayyip Erdoğan, 16 yıldır Türkiye’yi yönetiyor.

Söyledikleriyle yaptıkları birbirini tutmadı.

Kısa bir özet:

1- AKP, ‘Üç Y’ ile mücadele edeceğini söyleyerek iktidara geldi. Yasaklar, Yolsuzluk ve yoksullukla…

2- Sokaktaki mutsuz çoğunluğun desteğini almak için demokrasi, özgürlük, barış, iş ve aş vaatlerinde bulundu.

3- Kürtlerin, Alevilerin, Romanların, Ermenilerin, ülkede ötekileştirilenlerin sorunlarını çözeceğini ve akan kanı durduracağını, anaların bundan sonra ağlamayacağını söyleyip durdu.

4- Zamanla demokrasi, savaş ve barış oyununu sevdi ve kazandıkça oynamaya devam etti.

5- Emir verdi ordu ve polisi Kürt halkının üzerine sürdü. Dağlar, taşlar, sivil yerleşim yerleri bombalandı ve ormanlar ateşe verildi.

6- Onun emriyle 7 Haziran seçim sonuçları tanınmadı, hileyle 1 Kasım’da iktidarı gasp etti.

7- Yürüklükte olan anayasayı rafa kaldırdı, yargıya el koydu, parlamentoyu devre dışı bıraktı. İç Güvenlik Yasası’nı çıkardı.

8- Hırsızlık yaptı, yalan söyledi. Kendi oğlu askere gitmesin diye çürük raporu aldırdı, garibanların çocuklarını ise ölüme yolladı.

9- Kürtlerin bin bir çabayla dağdan taştan topladıkları çocuklarının kemiklerini gömdükleri mezarlıklar onun emriyle savaş uçakları ve helikopterlerce bombalandı.

10- Dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı radikal İslamcıları silahlandırıp Rojava’da, Güney Kürdistan’da Kürtlerin üzerine sürdü ve on binlerce insanın ölümüne neden oldu.

11- Türkiye’de yaşayan çeşitli etnik, inanç ve kültür grupları onun kışkırtması ile birbirine düşman haline getirildi.

12- Erdoğan’ın emriyle polis ve ordu Sur, Cizre, Şırnak, Nusaybin ve Yüksekova’nın üzerine sürüldü. Toplam da binlerce insan vahşice katledildi. Yüz binlerce insan yerinden yurdundan sürüldü. Şehirler yerle bir edildi.

13- Yine Erdoğan’ın emriyle Kürtlerin yüksek oyla kazandıkları belediyelere zorla el konuldu, eş başkanları hapset atıldı ve çalışanlarının işine son verildi.

14- HDP Eş Başkanları, milletvekilleri, il başkanları, seçmenler, akademisyenler, sanatçılar, gazeteciler, hukukçular, insan hakları aktivistleri, Aleviler onun emriyle hapishaneye atıldı.

15- Yüz bini aşkın insan onun emriyle devlet dairelerinden uzaklaştırıldı. İnsanların malına mülküne el konuldu ve açlığa mahkûm edildi.

16- 20 Ocak 2018 tarihinde ÖSO elbisesi altına gizlediği DAİŞ ve El Nusra ile birlikte Efrin’e (Afrin) saldırdı ve işgal etti.

Durdurulmazsa öldürmeye devam edecek!

Durdurmanın yolu var mı?

Var…