Ana Sayfa Bülent Felekoğlu Cumhur Adaylığı, Halkın Politika Üretme Gücü

Cumhur Adaylığı, Halkın Politika Üretme Gücü

893 views

Hakk Aşkı, Xızır Hikmeti, Pirim Seyit Nesemi Nefesi İle…

Türkiye Halkları tahmin ettikleri fakat zamanını kestiremedikleri bir seçim sürecine girmiş durumdalar. Hukuki süreçleri de sonuçlandı. Bu seçime baskın seçim, meşru olmayan seçim diyenler oldu. Bu tabirler halk politikasını ve aklını anlamladırma konusunda eksik yaklaşımlardır. Bir sıkışmışlık öngörülsede bu durum ileri bir hamledir. Halk bunun farkında ve ona göre hazırlanıyor. Muhalefet sadece Halkın moral gücünü oyalamakla meşgul. Halktan beklenen taşını, sopanı al dışarı çık yaklaşımı ise bu pek girilecek bir top değil gibi görünüyor. Daha önce muhalefetin tavrı ortadayken Halk bu topa girmez. O zaman herkesin ektiğini biçme zamanıdır. Söylediği söze sahip çıkma zamanıdır. Lakin vekil savaşları başlamak üzere ve muhalefetin Cumhur adayları daha belli değil.Bu durum daha çok oyalanıp şoku atlatayım derken derin çatışmalara girmeye ve çelişki yaratmaktan öteye gitmeyecek bir vaziyettir. Tüm ortadoğu çözümlenerek açılmış bir oyunu bekletemezsiniz.

Halk sorar “Düğün başladı, Kaynana nerdesin” Halk bu durumu bir özgüven sorunu ve belirsizlik olarak okur. Bugün Alemde işler günübirlik değişiyor. Kararlılık yol belirler. Halk başarı görmek istiyor. Tembelleşmiş dumur değil, ırgat pratikliğinde karar istiyor. Hamal kuvvetinde kararlılık istiyor. Halkın çelişkisi yok, kafası karışık değil yeter ki yol yürüsün ikrar vermiş olanlar. Efendim bu durum daha geniş alanda savaş demek. E savaşsa muktedir karar vermiş. Sen savaş olmasın diye Halka kazanması gerektiğini anlatacak gücü buluyor musun kendinde. Herkes top seslerinden bahsediyor zaten bugün bütün Alem Ortadoğuya yığılmış ne yani Halk aptal mı top seslerini duymyor mu? Halk sağır mı? Yoksa Aziz Nesinin düştüğü talihsiz açıklamada ki gibi siz halen Halkın aptal olduğunu mu süşünüyorsunuz. Hayır efendim Halk cümlenizi sınıyor. Ya kendi göbeğini kesecek ya da siz muhalefet üzerinize düşeni yapacaksınız.

Kararlı ve cesur olacaksınız. Muktedir dediğini yapıyor. Oyalana dayılana bir hal oldunuz. Birde bir sürü analiz, kırk dereden su taşıma, kuyu kazma, laf üretme. Kendinize gelin efendim herhal berbat zaten. Proje mi adam iki çinli dikiyor yap, et sonra bakarız. Sonun zamanı geldi. Biz Aleviler açısından muhalefet edenler önemlidir. Bir ülkeyi ayakta tutan muhalif demokratik dinamikleridir. Hiçbir iktidar tek başına bugün Ortadoğuda başarılı olamaz. Herkesin Hayrı için kendilerini bu dertten kurtarmak gerek. OHAL – buhal efendim. Olağan üstü hal durumlarında, olağan üstü çalışmak gerekir. OHAL koşullarını halk biliyor.

En çok Kürt yurttaşlar olarak bizler çok defa OHAL koşullarında seçime gittik bu ilk değil. Tavrımız da çok netti. Bizim için siyasi proje ve yaklaşımlarını önemsediğimiz HDP Cumhur adayını Halkın adayını açıklamaktan imtina ediyor. Nedenini anlamakta zorlanıyoruz. Selahattin Demirtaş Boykot kadar onurlu, kazanmak kadar değerli bir yaklaşımdır. Türkiye Yurtaşları de kendisini seviyorlar. Aşık Veysel’i andığı için, inaçlara eşit yaklaştığı için, halkın evladı olarak kendini gördüğü için, sunni bir inanan olarak, Alevileri, Süryanileri, Hristiyanları Hakkın Emri Rızası ve bir Müminin yapması gerektiği gibi sevgiyle kucak açtığı için. Anadoluya benzediği için. Dersimi, Diyarbakırı sevdiği gibi, Karadenizi, Ege’yi, Akdeniz’i, Trakya’yı da sevdiği için. Mahçuptur ayrıca Halklar için yeterince gayret etmediğini düşündüğü için. Kimseyi hakir görmediği için, sözünü sakınmadığından ötürü bedel verdiği için. Halk sever kendisini efendim cümlenizi sevdiği gibi. Halk ne yapacağını bilir. Siz ne yapacağınıza karar verin yeter ki. Artık yaralı Panter gibi beklemenin, kafa kerışıklığının zamanı değil. Hamle yapmanun Halkın Diplomasisini derinlikli anlamanın zamanıdır.

Biz canların diğer önemsediği Siyasi organizasyon CHP oda çelişki deryası ortak aday peşine düşmüş bir türlü genel başkanına kanaat getiremiyor. Madem kanaat getirmediniz kaç seçim oldu neden değiştirmediniz. Karar verin efendim Halk kız isterken bile ne diplomasiler yapıyor. Kavga olacaksa kızın ailesi yerine vekaleten başkasını götürüyor ve mesele çözüyor. Çok tıkandıysanız biz önerelim ortak bir aday. Efendim Abdüllatif Şener iyi bir ortak adaydır. Hafife almayın. Kararlı olun. Devletler Halkın nazik diplomasi dilini çözer ise sorun kalmaz. Ama neçe ki Halk cahildir değil mi efendim. Sen tarlanı sür, tohum bizden, baktık biçemiyorsun alır tırpanı geliriz. Patosa da gelir hasatı da eşit pay ederiz. Bu minvalde seçim geldi, geliyor derken düştü kapıya gelin siz kararlı olun. Gece uyuyamayanı uyku sahibi edin dertten kurtarın. Herkesin evi barkı var. Yeni bir Akdeniz faciasını ne Akdeniz kaldırır ne de Dünya. Sulh için sulha sebep olun. Hele bir gelsin gerisine bakarız. Hakk Aynamız, Xızır yardımcımızdır. Aşk ile…