PAYLAŞ

Birçok kesimden Kürt kadınlarının bir araya gelerek kurduğu Birleşik Kürt Kadınları Platformu, yayınladığı deklarasyonda, “Kürt kadınlarının birliğini tüm parti, hareket, inisiyatif, dernek vb. oluşumların çıkarlarının üzerinde görür” diye belirtti.

Diyarbakır’da 23 Aralık 2017’de “Kürt kadınları süreci tartışıyor” buluşması sonrası kadınların ulusal birlik çalışmalar kapsamında kurduğu “Platforma Yekitiya Jinên Kurd / Birleşik Kürt Kadınları Platformu” deklarasyon yayınladı.
Platformun çalışma prensibi ve ilkelerine yer verdiği deklarasyonu şöyle:
“Kürt Kadınları olarak tarihimizde her zaman söylenen ‘Ey Kürtler! Birlik olun; eğer birlik olmazsanız, birer birer yok olursunuz!’ söylemini şiar alarak bir araya geldik. Kürt ve kadın kimliğine yönelen baskı, zulüm ve asimilasyona karşı bir duruş sergilemek ve milli birliğin inşasına katkıda bulunmak amacıyla ‘Platforma Yekitiya Jinên Kurd / Birleşik Kürt Kadın Platformu’nu kurduk. Platformumuz çalışmalarını aşağıdaki ilkeler doğrultusunda gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.
Buna göre Birleşik Kürt Kadın Platformu;
* Geçmişten bugüne Kürdistan’ın her bir parçasında zulme karşı yapılan mücadeleleri ve bu mücadelelerde yer alan kadınları bir değer olarak kabul eder.
* Kürtlerin milli çıkarlarını ve Kürt Kadınlarının birliğini tüm parti, hareket, inisiyatif, dernek vb. oluşumların çıkarlarının üzerinde görür.
* Kürdistan’ın tüm parçalarında var olan etnik, din, siyasi vb. farklılıkların çatışma nedeni olmasını kabul etmez; bu farklılıkları bir demokratik gereklilik olarak kabul eder.
* Medya dilinin Kürtlerin ve kadınların birliğine katkıda bulunmasını, aksi bir dilden kaçınması gerekliliğini benimser.
* Akil Kürt kadınlarının tecrübelerinden yaralanmayı önemser ve Kürtlerin kendi aralarındaki çatışma süreçlerinde aracı ve birleştirici olarak görür.
* Dili, kimliğin görünürlüğü noktasında temel bir kriter olarak görür ve bu çerçevede gelişimine dönük her türlü çalışmayı destekler.
* Kürtlerin ve kadınların birliği için diyalog dilini geliştirmeye önem verir.
* Kürt ve Kürdistanlı kadınlara yönelen baskı, şiddet ve her türlü ayrımcı muamelenin karşısında durarak din, mezhep, siyasi duruş farklılığı gözetmeksizin kadınların ve birlikte mücadele iradelerinin yanında yer alır.”
PAYLAŞ

1 YORUM

  1. Söylemler güzel,ancak teorik olarak iyi şeyler vadediyor..Ancak pratikte yok ve bütün Kürt kadınları acaba bu söylemlere katılır mı?..Hiç sanmam…Ya dindar,dinci Kürtler ne diyor?Kürt nüfusunun bir kesimi dindar ,dinci ,cemaatçi, tarikatçı..Esas sıkıntı burada…Kürtler arasında hiçbir zaman birlik olmaz..Aşiretler ,cemaat gibi oluşumlar var,eğitimsiz, bilinçsiz Kürtler var..Geleneklerine çok bağlı Kürtler var..Ekonomik olarak çok zengin Kürtler var..Kürt holdingler var..Ticaret burjuvazisinde ve devletten nemalanan kürtler var..Turizm şirketleri olan Kürtler var.. avm ‘leri olan büyük Kürt zenginleri var..O nedenle Kürtlerde çok farklı yapılar var..Kürtlerde birlik oluşturmak çok zor..Siyasi alanda da çok farklı siyasi görüşlere sahip Kürtler var..Akp nin büyük bir Kürt oyu var..Kürtler halen feodal bir toplum..Kentlere gelen Kürtler köyle ilişkilerini daha koparmamışlar..Aslında büyük bir Kürt nüfusu var..Ya kalite?…

Yorumunuzu yazınız