Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde çıplak arama ve ayakta sayım vermeyen tutukluların gardiyanlarca darp edilip ardından hoparlörden çalınan ırkçı şarkılarla provoke edilmeye çalışıldığı ileri sürüldü

MA’nın geçtiği habere göre adı sık sık hak ihlalleriyle gündeme gelen Mersin Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, yeniden işkence iddiasında bulunuldu. İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi’nden 20 gün önce Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Cengiz Temel ve beraberindeki 6 tutuklunun, cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına karşı çıktıkları için gardiyanlarca darp edilerek üzerlerindeki elbiselerin yırtıldığı aktarıldı. Temel, maruz kaldıkları işkenceyi telefonla amcası Davut Temel’e ileterek, cezaevinde yaşanan hak ihlalleri için duyarlılık çağrısında bulundu.

Pazartesi günü yeğeni ile telefonda konuştuğunu belirten amca Temel, yeğeninin kendisine ilettiklerini şöyle sıraladı: “Yeğenim Cengiz bana çıplak aramaya karşı çıktıkları için gardiyanların kendilerine işkence ettiğini ve vücutlarının çeşitli yerlerinde halen morlukların olduğunu söyledi. Üzerlerinde elbiselerin tamamı yırtılmış sadece bir kat elbise almalarına tek izin verilmiş. 4 gün ayrı ayrı hücrelerde tutulmuşlar ardından koğuşlara verilmişler ama halen 3 arkadaşından haber almadıklarını söylediler. Odalarda ise ayakta sayım dayatılıyormuş. Ayakta sayıma karşı çıktıkları için bu kez odaları sık sık gardiyanlarca basılıp darp edildiklerini söyledi. Gardiyanların ırkçı şarkılar dinlettirip kendilerini provoke etmeye çalıştıklarını aktardı.”