İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin kararından sonra büyükelçilikleri Tel Aviv’de olan ülkelere büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımaları yönünde çağrı yaptı

MA’nın geçtiği habere göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararından sonra büyükelçilikleri Tel Aviv’de olan ülkelere çağrı yaptı. Kararı tarihi olarak nitelendiren Netanyahu, “ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve ABD büyükelçiliğini buraya taşıma hazırlığı yönündeki cesur ve adil kararından dolayı derin memnuniyet duyuyoruz. Bugün tarihi bir gün. Kudüs yaklaşık 70 yıldır İsrail’in başkenti ve bizim umudumuzun, rüyamızın ve duamızın yeni bin yıldaki odak noktası. (Kudüs) 3 bin yıldır Yahudilerin başkenti. Kutsal mekanların statüsünde bir değişiklik olmayacak. Bu İsrail’in ilk gününden beri bizim hedefimizdi. Yahudi devleti ve Yahudi halkı buna sonsuza dek minnettar kalacaktır. Trump’ın, İsrail’in, Filistinliler de dahil komşularıyla barışı ilerletme kararlılığını paylaşıyoruz. Trump’la ve ekibiyle bu barış rüyasını gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan İsrail hükümeti, Trump’ın açıklamasından sonra Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesini çevreleyen tarihi surlara ABD ve İsrail bayraklarını yansıttı.