Ana Sayfa Güncel Haksızlıklar sistematik bir hal aldı

Haksızlıklar sistematik bir hal aldı

90 views

Adalet arayışlarının 310’uncu haftasında bir araya gelen Roboskili aileler, ‘Artık haksızlıklar sistematik bir hal aldı, toplumun bu karanlık tünelden ancak demokrasi ve adalet ile çıkmak mümkün olacaktır’ denildi

Şirnex’ın (Şırnak) Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 yakınını kaybeden aileler, adalet arayışlarının 310’uncu haftasında da yakınların mezarı başında bir araya geldi. “Roboski için, adalet için, failler yargılansın” pankartını açan aileler adına Veli Encu açıklamada bulundu.

Adalet ayaklar altında

2170 gündür aradıkları adaleti bulamadıklarını ifade eden Encu sözlerine şöyle devam etti: Yaşanan katliam sonrası TSK ve iktidar partisi yetkililerinin istifa etmeleri gerekirdi. Katliama ilişkin ne adli ne idari soruşturmada bir ilerlemenin olmadı, adaletin ayaklar altına alındı.
Artık haksızlıklar sistematik bir hal aldı, toplumun her kesiminin parçalanmış bir şekilde birbirine karşı kutuplaştığı bu karanlık tünelden ancak daha çok hukuk daha çok demokrasi ve daha çok adalet ile çıkmak mümkün olacaktır. 310 haftadır bizler bu tünelden çıkışın ancak adalet ile mümkün olabileceğini haykırıyoruz. Bu adaletin toplumun tamamına yayılarak ve toplumun en büyük travmalarından biri olan Roboski’ye adaletin gelmesi ile sağlanarak tesis edilebileceğine olan inancımız bizleri her hafta burada bir araya getiriyor” dedi.

HABER MERKEZİ

12