Ana Sayfa Güncel Gazeteci Öğreten ve Kanaat tahliye edildi

Gazeteci Öğreten ve Kanaat tahliye edildi

97 views

RedHack’in sızdırdığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak’a ait e-postaları haberleştirdikleri için yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan gazeteci Öğreten ve Kanaat tahliye edildi

RedHack’in sızdırdığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait e-postaları haberleştirdikleri için 11 aydır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan diken.com.tr eski editörü Tunca Öğreten ve BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ile 4 gazetecinin İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı duruşma avukat savunmaları ile devam etti.

Damat talimat vermiş!

Savunma yapan avukatlardan Özcan Kılıç, gazetecileri görmek için gözaltında tutulduğu Vatan’da bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğüne gittiğinde görevli polislerin kendisine, “Gazetecileri 20 gündür Bakan Albayrak’ın talimatı ile tutuyoruz” dediğini söyledi. Kanaat’in avukatı Tolgay Güvercin ise, söz konusu fezlekenin Kanaat’in bilgisayarına indirilme tarihinin 13 Mart 2014 olduğunu polisin de tespit ettiğini belirtti. Güvercin ayrıca söz konusu suçlama ile ilgili bilirkişi incelemesinin 1 yıldır yapılmadığına dikkat çekti. Her iki gazeteci de savunmalarında gazetecilik faaliyetlerinden dolayı yargılanamayacaklarını belirterek tahliye talebinde bulundu.

Ve tahliye…

Duruşmaya ara veren mahkeme ara sonrası kararını açıkladı. Mahkeme Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat için yurt dışı yasağı ve haftada iki gün imza şartıyla tahliyelerine karar verdi. Mahkeme tutuksuz yargılanan gazeteciler Derya Okatan, Eray Sargın, Ömer Çelik, Metin Yoksu’nun imza zorunluluğunu kaldırarak yurt dışı çıkışı yasağına devam kararı verdi. Bir sonraki duruşma 3 Nisan 2018 tarihine ertelendi.