Ana Sayfa Dünya Filistin Devlet Başkanı Abbas: Kudüs barış kentidir, Filistin’in başkentidir

Filistin Devlet Başkanı Abbas: Kudüs barış kentidir, Filistin’in başkentidir

88 views

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesinin ardından Filistin’den ilk açıklama geldi. Yapılan açıklamada “Karar, iki devletli çözümü yok ediyor” denildi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas konuya ilişkin ” Diğer ülkelerle, dostlarımızla birlikte buna karşılık vereceğiz. Bu karara müzakereler ile karşılık vereceğiz.Filistinlilerin birlik olması çok önemli. Herhangi bir bölünme gerçekleşmemesi önemli. Bu çağrının nasıl yanıtlandığını önümüzdeki günlerde göreceğiz.  Olağanüstü toplantı gerçekleşteiceğiz ve bunun yanı sıra Filistin’deki tüm grupların bir araya gelmesini istiyoruz. Bu grupların ortak bir duruş sergilemesini istiyoruz. Bu kararların tüm Filistinlilerin kararı olduğunu duyurmak için bir araya gelmemiz gerekiyor. Onlara şunu söyleyeceğiz: Kudüs, barış kentidir. Ve Harem-i Şeref ve diğer tüm tapınaklarla Filistin’in başkentidir. Hiçbir açıklama bunu değiştiremez. Bu her santimetrekaresinde camileri ve kiliseleri ve halkıyla bu karar tanımlanmıştır. Tarihini değiştirme konusundaki her türlü karara karşı koyacağız” dedi.

Hükümet’ten Trump’ın Kudüs kararına ilk tepki Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı Hamas: Trump, cehennemin kapılarını açtı