Ana Sayfa Güncel Bedenini ateşe vuran tutukluya refakatçi yasağı!

Bedenini ateşe vuran tutukluya refakatçi yasağı!

135 views

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bedenini ateşe veren ve 20 gün sonra hastaneye kaldırılan Özmen’in kardeşinin refakatçi olmasına savcılık izin vermedi

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bedenini ateşe veren tutuklu Yahya Özmen’in 20 gün sonra hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. MA’nın geçtiği haberde kardeşi Mehmet Özmen’in refakatçı olma talebi, doktorun “Yanında kalması zorunludur” raporuna rağmen savcılık tarafından reddedildi.

Cezaevi yetkilileri bilgi vermedi

2004 yılından beri farklı cezaevlerinde kalan Yahya Özmen en son kaldığı Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 10 Kasım günü bedenini ateşe verdiği belirtildi. Ağabeyi ile 24 Kasım’da görüşmeye giden Mehmet Özmen, ağabeyini yanıklar içinde gördüğünde şaşırdığını ve o gün kendini yaktığından haberdar olduklarını söyledi. Cezaevi yönetiminin konuya dair kendilerine o güne kadar hiçbir bilgi vermediğini sözlerine ekleyen Özmen, “Ağabeyim biz üzülmeyelim diye bize kendisini nasıl yaktığını söylemedi” dedi.

Refakete izin yok!

14 gün geçmesine rağmen ağabeyinin hastaneye götürülmediğini ve cezaevi revirinde tedavi edildiğini söyleyen Özmen, “Ağabeyim 30 Kasım’da fenalaşıyor. Ancak o zaman Edirne’de bulunan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırılıyor” dedi. Kardeşi Mehmet Özmen’in refakatçı olma talebi, doktorun “Yanında kalması zorunludur” raporuna rağmen Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildi.
Aldığı ret kararının ardından Özmen, İHD İstanbul Şubesi’ne başvurdu. Ağabeyi için duyarlılık çağrısı yapan Özmen, “Öncelikle ağabeyimin tedavisinin iyi yapılmasını istiyorum. Yine cezaevi koşullarının değiştirilmesini ve memleketimiz olan Van’a yakın bir yere sevk edilmesini istiyoruz. Çünkü geliş gidişlerimiz sorun oluyor” dedi.