CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz yaptığı yazılı açıklamayla ABD’nin Kudüs kararına tepki gösterdi.  Yılmaz, “ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz. Bu talihsiz karar, iki devletli çözüm perspektifine indirilmiş ağır bir darbedir” dedi. 

Yılmaz, “Bölgede o kadar sorun varken, kendi iç sıkışmışlığını aşmak amacıyla alındığına inandığımız bu yanlış kararın bölgede tansiyonu daha da arttıracağından endişe duyuyoruz. Hiç şüphesiz bu tek taraflı alınan kararı tanımayacağız. Partimiz, müzakereler yoluyla başkenti Doğu Kudüs olacak 1967 sınırlarına dayanan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti ile güvenlikli sınırlar içinde  yan yana yaşayacak ve bizim de esasen tanımış olduğumuz İsrail devletine ilişkin çözüm perspektifini desteklemeye devam edecektir” ifadesini kullandı.

Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı Meclis’teki partilerden ortak Kudüs deklarasyonu Filistin Devlet Başkanı Abbas: Kudüs barış kentidir, Filistin’in başkentidir Hükümet’ten Trump’ın Kudüs kararına ilk tepki