Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği (TİHV) ile Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu ve Fransız Kültür Merkezi desteğiyle hazırlanan 8. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri yarın başlıyor. İki gün sürecek etkinlikte gösterimler Fransız Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yılki belgesellerde, katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anlatan gösterimler öne çıkıyor. Bu yılın temasını KHK ile görevlerinden ihraç edilenlerin maruz kaldıkları ihlaller oluşturuyor.

Etkinliğin düzenleyicileri, İzmirlileri şu cümlelerle film günlerine çağırıyor:
“8. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde bu yıl, balığın ve denizin öyküsünü, iş cinayetlerine kurban giden işçileri, kent hakkı için mücadele eden sinema sevdalılarını, Brezilya’yı da saran ‘Gezi’ etkilerini, silahların ve çatışmaların ortasında geçen futbol mücadelesini, askerliklerini yaparken ayrımcılığa uğrayan bu toprakların evladı Ermeni ve Yahudi gençlerini, çocuk evliliklerine karşı verilen okuma savaşını, erkekler tarafında öldürülen kadınları, OHAL’e karşı verilen demokrasi mücadelesini ve direnen kamu emekçilerini, Sri Lanka’da 26 yıl süren iç savaşın şiddetini ve tabi ki her geçen gün O’na olan özlemimiz daha da büyüyen Sevgili Tahir Elçi’yi anlatan ülke içinden ve dışından seçme belgesel filmleri izleyeceğiz.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gösterilen filmlerden bazılarının yönetmenleri aramızda olacak: Yönetmenler Devrim Tekinoğlu, Meral Özden Uç, Deniz Çankaya Salmanlı, İmre Azem, Ali Ergül, Sinem Babul ve Rabia Çetin gösterimler sonrasında filmlerine dair izleyicilerle söyleşi yapacak.”

İzmir Temsilciliği’nin düzenlediği 8. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, 7-10 Aralık tarihleri arasında İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde.