Ana Sayfa Kadın Kasım ayında 27 kadın Katledildi

Kasım ayında 27 kadın Katledildi

68 views

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Kasım ayı erkek şiddeti raporuna göre; 27 kadın katledildi, 29 çocuk istismara maruz bıraklıldı, 39 kadın ise cinsel şiddete maruz bırakıldı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kasım ayı kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Raporda 27 kadının katledildiğini, 29 çocuk istismara maruz bıraklıldı, 39 kadın ise cinsel şiddete maruz bırakıldığı belirtildi.

Raporda, “Kadına yönelik şiddete karşı 25 Kasım haftasında 6284 Sayılı ‘Kadınları Koruma Yasası’nı savunan kadınların bu ay meydanları doldurması bu sayının düşmesini sağladı. Kadınların bu konuda kamuoyu oluşturması ve eylemlilikleri dışında, iyi kötü tüm tarafların kadına yönelik şiddeti kınamasının da etkisi var. Ancak bunun sadece Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’nde değil, her gün dile getirilmesi sayesinde bu rakamlarda ciddi bir düşüş olabilir. Tüm bunlar kapsamında ise Kasım ayında 27 kadın öldürüldü” denildi.

Kasım ayında kadın cinayetinin en çok gerçekleştiği iller şöyle sıralandı: “İstanbul, Sakarya, Mersin Şırnak ve Antalya.” Kadınların kendi hayatına dair karar almak istedikleri için katledildiğini dile getirildiği raporda, katledilen kadınların yüzde 94’ünde koruma kararının olup olmadığı tespit edilmediği belirtildi.