Ana Sayfa Güncel Dünya Aydınlarından HDP Bildirisi

Dünya Aydınlarından HDP Bildirisi

127 views

Dünyaca tanınmış çok sayıda düşünür, yazar ve politikacı, tutuklu HDP’li vekiller için dayanışma metni imzaladı

Aralarında Noam Chomsky, Slavoj Zizek, Antonio Negri, Nancy Fraser, Elfriede Jelinek gibi dünyanın önde gelen düşünür, yazar ve politikacıları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın yarın görülecek davası öncesi ortak metin imzaladı. Metinde, HDP’li vekillerin tutuklanmasının kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Metinde, “HDP uğradığı sistematik baskı, Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 13 HDP milletvekilinin tutuklanması (dördü daha sonra serbest bırakılmıştır), kabul edemeyeceğimiz bir şey olup Türkiye’nin demokratik çoğulculuğuna bir saldırıdır. Muhalefet olmadan demokrasi olmaz. Demokrasi ve adalet için mücadele edenlerle beraberiz. HDP Eş Genel Başkanlarının ve diğer milletvekillerinin Türkiye hapishanelerinden derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” denildi.

Metne imza atan isimler şöyle:

Noam Chomsky, Antonio Negri, Michael Hardt, Chantal Mouffe, Slavoj Zizek, Colin Crouch, Elfriede Jelinek, Axel Honneth, Hito Steyerl, Joseph Vogl, Nancy Fraser, Rebecca Harms, Wolfgang Tillmans, Yanis Varoufakis, Gabriele Zimmer, Takis Hadjigeorgiou, Jean-Paul Denanot, Costas Mavrides, Marek Plura, Tiny Kox, Marietta Tidei, Sergei Stanishev, Monica Frassoni, Konstatin Woinoff, Pablo Iglesias Turrión, Pierre Laurent , Garry Adams, Jonas Sjöstedt, Pernille Skipper, Katja Kipping, Bernd Riexinger, Eric Coquerel, Danielle Simonnet, Jean-Luc Mélenchon, Evelyne Huytebroeck, Lena Rådström Baastad.