Tarımsal kalkınmayı sağlamak amacıyla kurulan ve AB fonlarının dağıtımını sağlayan TKDK, OHAL’den sonra ‘güvenlik’ soruşturması yapmaya başladı. Hakkında soruşturma açılanlara dahi hibe ve kredi verilmediği ortaya çıktı

Varlık amacı, Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakların Türkiye’de kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetler olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), kurulduğu 4 Mayıs 2007 tarihinden bu yana ilk defa başvurucularını “güvenlik” soruşturmasına tabi tutmaya başladı. MA’dan Rıfat Şahin’in haberine göre; kesinleşmiş mahkeme kararı olmaksızın haklarında soruşturma yürütülenlere dahi hibe ve kredi verilmediği ortaya çıktı. Yasal bir düzenleme olmadığı halde soruşturma yapan TKDK, söz konusu uygulamayı OHAL sonrası gündemine aldı.

AB daha önce Türkiye’yi uyarmıştı

Türkiye’nin kırsal kalkınmasının sağlanması açısından AB uyum yasaları çerçevesinde kurulan Amed TKDK yetkililerinin verdiği bilgilere göre; son bir yıldır kuruma hibe almak için başvuran herkesin kimlik bilgileri Emniyet Müdürlüğü’yle paylaşılıyor. Yapılan inceleme neticesinde hakkında örgütlü suçlardan soruşturma dahi açılan kişilere hak etse bile hibe verilmiyor. İl Emniyet Müdürlüklerinde yapılan soruşturmalardan geçen başvurucuların bilgileri bu defa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderiliyor. Bakanlık kimlik bilgilerini bu kez de İçişleri Bakanlığı’na sunarak hibe verilmesinin uygun olup olmayacağını soruyor. Yasal hiçbir düzenleme olmadığı halde gayri resmi bir şekilde güvenlik soruşturması yürüten TKDK, AB ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynağı muhalif kesimlere vermemesiyle de gündeme gelmişti. Tarımsal hibelerin hükümet çevrelerine verilmesinin gündeme gelmesi üzerine AB, Türkiye’ye fonları kesme uyarısında bulunmuştu.