Babasının cinsel istismarına maruz kalan K., daha önce şikayetçi olan iki ablasının da tehdidi ile şikayetini geri çekmek zorunda kaldığını söylüyor. K.’nin en büyük korkusu ise 17 yaşındaki kardeşinin hâlâ babası ile aynı evde olması.

Amed’in Licê ilçesinde yaşayan M. isimli erkeğin 4 kızını sistematik cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. 20 yaşındaki K., Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmasının ardından sığınma evine yerleştirildi. Kardeşleri ve kendisinin maruz bırakıldığı cinsel istismarı anlatan K. yıllar önce ablasının da şikayetçi olduğunu fakat hiçbir adli yaptırım uygulanmadığını dile getirdi.

‘Ablamın ifadesini değiştirdiler’

Ablasının 15 yıl önce yaptığı şikayetin annesi tarafından geri çekildiğini söyleyen K. yaşananları şöyle anlattı: “Annem savcılığa giderek ablamın bir sevdiği olduğunu, sevdiğine vermedikleri için gelip şikayette bulunduğunu söyledi. Ablamın ifadesini de zorla değiştirttiler. Öyle olunca babam beraat etti.”

Büyüyünce anladım

Bir diğer abla M.’nin de şikayetini tehditler sonucu geri çekmek zorda kaldığını anlatan K., babasının 7-8 yaşlarına gelmesi ile kendisini de cinsel istismara maruz bıraktığını ve bunu ancak büyüdüğü zaman anlayabildiğini söyledi. Babasının 17 yaşındaki kardeşini de cinsel istismara maruz bıraktığını ve engel olmak istemesine rağmen engel olamadığını ifade eden K., “Şikayet edeceğimi söyleyince annem, ağabeyim kimse bana destek vermedi” dedi.

Tek korkusu kardeşi

K.’nin şikayetine rağmen aile üyerinin destek vermemesi ve ‘delil yetersizliği’ gerekçesi ile fail baba tutuklanmadı. Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmanın iddianamesi ise henüz hazırlanmış değil. K.’nin tek korkusu ise bu süreçte 17 yaşındaki kardeşnin hâlâ babası ile aynı evde olması.

 Safiye Alagaş/Jinnews