Ana Sayfa Haberler Durdurun zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan politikaları!

Durdurun zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan politikaları!

91 views

Üst üste yapılan zamlardan nefes alamaz duruma geldiklerini duyuran emekliler, hükümetin politikaları ile zenginlerin daha zenginleştiğini, yoksulların daha yoksullaştığını dile getirdi

DİSK’e bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli Sen), Meclis’teki Bütçe görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı. Bütçeye kaynak sağlamak için yapılan vergi artışı başta olmak üzere akaryakıt, tüketim ürünleri ve diğer ürünlere yapılan yüksek oranlı zamlara tepki gösterdi. Eski Sümerbank önünde yapılan açıklama da “Zam, zulme hayır” pankartı açıldı. “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır” sloganları atan emekliler adına Emekli Sen Konak Şube Başkanı Ömer Tekin, açıklama yaptı.

Emekliler nefes alamıyor…

AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana uygulanan ekonomik politikalarla emeklilerin yoksulluklarının katlanarak büyüdüğünü ifade eden Tekin, özellikle çalışanların geçmişe dönük tüm haklarının askıya alan torba yasalarla, emeklilerin ve çalışanların günlük yaşamda nefes alamaz duruma geldiğini söyledi. Geniş halk kesimlerine uygulanan ekonomik politikalarla düşük ücretlere değinen Tekin, gelirlerden dolayı vergilerle toplumun yoksullaştırıldığını, iktidarların ve çevrelerinin de zenginleştiğini söyledi.

6 acil talep

Tekin, Emekli Sen olarak emekli haklarının korunması ve geliştirilmesi için her fırsatta, her yerde ve her zeminde mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek taleplerini şöyle sıraladı:

* Emekli sendikalar toplu sözleşme masasında yerini almalıdır.

* Emekliler yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkum edilmişlerdir. İnsanca yaşayabilecekleri maaşa kavuşturulmalıdırlar.

* Emekliler de milletvekilleri gibi emekli ikramiye ödenmesi yapılmalıdır.

* Emeklilerden muayene ve ilaç katkı payı kesintileri kaldırılmalıdır.

* Emeklilere verilen promosyon tutarı adaletsizdir, düzeltilmelidir.

* Gerçek intibak yasası çıkarılmalı.