Ana Sayfa Güncel Altan kardeşler ve Ilıcak’ın duruşmasında hakim avukatları salondan attı

Altan kardeşler ve Ilıcak’ın duruşmasında hakim avukatları salondan attı

134 views

Gazeteci Yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Mehmet Altan ile Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 17 kişinin “15 Temmuz darbe girişimine iştirak etmek” iddiasıyla bugün Çağlayan Adliyesi 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde üçüncü kez hakim karşısına çıktı.

Duruşmaya İsveç, İsviçre, Fransa, Belçika, Çek, Norveç’ten de diplomatlar katıldı.

Ahmet Altan ve Mehmet Altan duruşmaya SEGBİS bağlantısı ile katıldı. Diğer sanıklar ise mahkemeye getirildi.

10.46: Altan kardeşlerin avukatı Ergin Cinmen mütalaadan önce talep iletmek için duruşmada söz istedi. Mahkeme başkanı, avukat Cinmen’e söz vermeyerek duruşmadan attırdı ve salonu boşalttı.

11.17: Verilen aranın ardından duruşmaya tekrar devam edildi. Altan kardeşlerin bir diğer avukatı Figen Çalıkuşu söz isteyince hakim avukat Çalıkuşu’nu da salondan dışarı attı. Avukat Çalıkuşu hakimin kendisine söz vermemesi ve duruşmadan atma kararı üzerine hâkimi ret ettiklerini açıkladı. Duruşmaya ara verildi. Duruşmaya avukatlar Figen Çalıkuşu ve Ergin Cinmen’siz devam edilecek.

11.40: Aranın ardından duruşmaya devam edildi. Altanlar kardeşlerin avukatı Ferat Çağıl söz istedi. Hakim söz vermedi. Hakim, avukat Ferat Çağıl’ı duruşmadan attı ve ara verdi. Reddihakim talebine ilişkin kararını duruşma sonunda açıklayacağını söyledi.

İDDİANAMEDEN

Davada Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya çalışmak” suçlamalarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlamasıyla da 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Davada Altan kardeşler ve Ilıcak’a ek olarak Ekrem Dumanlı, Emrullah Uslu, Tuncay Opçin, Abdülkerim Balcı, Şemseddin Efe, Osman Özsoy, Faruk Kardıç, Fevzi Yazıcı, Mehmet Kamış, Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek, Bülent Keneş, Ali Çolak ve Tibet Murat Sanlıman sanık olarak yargılanıyor. Altanlar ve Ilıcak’la birlikte Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek tutuklu olarak yargılanırken Tibet Murat Sanlıman ise tutuksuz olarak yargılanıyor. Geri kalan 10 kişi hakkında ise yakalama kararı bulunuyor.