İslim-Der tarafından düzenlenen panelde konuşan AABK Onursal Genel Başkanı Turgut Öker, “Alevi çocuklarına zorunlu din eğitimi gibi Kürt çocuklarının Kürtçe eğitim almasını engellemek de soykırımdır” dedi.

İslim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İslim-Der) İzmir Narlıdere’de “Laikliği ve Adaleti Yok Edilen Ülkemizin Geleceğini Kazanmak” konulu panel düzenledi. Panele Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) Türkiye Yürütmesi Üyesi Alper Taş ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Genel Başkanı Turgut Öker konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü İbrahim Keskin’in yaptığı panel, açılış konuşmasının ardından konuşmacıların söz alması ile devam etti.

İlhan Cihaner yaptığı konuşmada laik eğitimin önemine vurgu yaparken, Alper Taş da konuşmasında sistemin dayatmalarına karşı mücadele yollarını anlattı.

‘BİRLEŞİK MÜCADELE ZEMİNİ YARATILMALI’

HDP’li Müslüm Doğan AKP’nin iktidarını mağduriyet yaratarak sürdürdüğünü belirtirken, sözlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na yüklendi. Türkiye’de adaletsizlik olduğunun herkes tarafından kabul edildiğini belirten Doğan, AKP’nin ideolojik olarak laik olmayan sistem inşasına giriştiğini ifade etti. Yeni devlet düzeninde yeni kurumların inşa edildiğini belirten Doğan, OHAL ve KHK’lerden önce yeni devlet inşasına başlandığını kaydetti. Yaşananların yeni olmadığını ve tartışılması gerekenin örülmesi gereken mücadele hattı olduğunu belirten Doğan, “Sınıf mücadelesinin gerilemesi, toplumsal muhalefetin dağınık olması, partilerin siyaseti okuyamaması hepsi bir araya geldiğinde bir olumsuzluk olarak görülür. Burada yeni bir mücadele hattına ihtiyaç var. Bu da tüm demokrasi güçlerinin tüm farklılıklarını bir kenarı bırakarak, birleşik mücadele zeminini yaratmamız gerekiyor.

‘BİR ARAYA GELECEK OLANLAR HALKLARDIR’

Ardından söz alan AABK Onursal Genel Başkanı Turgut Öker ise, farklılıklar olarak bir araya gelmeyi başarabilmenin önemli olduğunu vurgulayarak, çözümün partiler ya da siyasetler olmadığını halk olduğunu söyledi. Laiklik için bir araya gelmenin dışında bir yol olmadığını belirten Öker, sokakta bir araya geleceklerin siyasetler değil halklar olduğunu belirtti. Türkiye’de laiklik, anadilde eğitim ve özgürlük sorunlarının AKP döneminde yaşanmadığını belirten Öker, şöyle devam etti:

“Aleviler olarak bu ülkede 1938 Dersim’den bu yana bizim sorunlarımız var. Kürtlerin sorunları var. Şimdi bunlardan ziyade nasıl bu sorunlara karşı mücadele edeceğiz. Tabi ki tabandan, aşağıdan yukarıya doğru örgütlenme modelini temel alarak. Yoksa bunu CHP’nin, HDP’nin ya da Alevilerin tek başına yapma şansı yok. Bu halk kitlelerinin ortak değerler ışığında bir araya gelerek örgütlenmesi ile mümkündür. Yoksa soykırımlar devam edecek. Soykırım sadece insanların ortadan kaldırılması değildir tabi ki. Alevilerin zorunlu din derslerine tabi tutulması. Kürt çocuklarının Türkçe eğitime mecbur bırakılmasıdır. Evet, Alevi çocuklarına zorunlu din eğitimi gibi Kürt çocuklarının Kürtçe eğitim almasını engellemek de soykırımdır. Bununla mücadele etmek ancak ve ancak bizim ortak mücadele hattını örmemiz, o aşırı milliyetçi yönlerimizi bir kenara bırakıp bir araya gelmemizle mümkündür.”

Panel soru cevap bölümü ile son buldu.