Barış bildirisine imza atan akademisyenleri “Oluk oluk kanlarını aktacağız” sözleriyle tehdit eden Sedat Peker hakkında açılan davanın duruşmasına katılmadı. Mahkeme Peker hakkında zorla getirme kararı çıkardı.

“Bu suça ortak olamayacağız” bildirisine imza attan akademisyenleri “Oluk oluk kanlarını akıtacağız” şeklinde tehdit eden organize suç örgütü lideri Sedat Peker hakkında açılan davanın duruşması Kartal’da bulunan İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Çok sayıda akademisyenin hazır bulunduğu duruşmaya, Peker avukatları aracılığıyla mahkemeye gönderdiği sağlık raporunu gerekçe göstererek katılmadı.
‘RAPOR USULÜNE UYGUN DEĞİL’
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak söz alan akademisyenlerin avukatı Meriç Eyüboğlu, Peker’in avukatlarının mahkemeye sunmuş olduğu sağlık raporunun şiddetli baş ağrısından dolayı alınan bir rapor olduğunu belirterek, “Ne hastane ismi ne kayıt var. Usulüne uygun rapor verilmemiş. Mazerete konu olarak düzenlenen raporda sağlık kuruluşu ismi de yok” dedi. Medyaya düşen haberlerden Peker’in dün Çağlayan Adliyesinde Fatih Altaylı’dan şikayetçi olmak için 20 kişiyle hazır olduğunu dile getiren Eyüboğlu, “Bu tutuma anlam veremiyoruz. Daha önceki celselerde hep ayrı hakimlerle girdik. Yargılamanın başından itibaren mazeretlerde bulundu. Rızaen duruşmaya katılmayacağını göstermekte. Sunduğu mazeretin geçerli olmaması ve aradan geçen celselere rağmen hala ifade vermemiş olmasından kaynaklı olarak zorla getirilme kararı ve yakalama emri kararı çıkarılmasını talep ediyoruz. Sanık ifadesinden sonra ek savunma alınmasını talep edeceğiz. Sanık gelmediği için yargılama uzuyor” diye konuştu.
AKADEMİSYENLER ŞUÇLU GİBİ GÖSTERİLİYOR
Zorla getirilme ve yakalama kararı çıkarıldığı takdirde, Peker’in ifadesi alınırken kendilerinin de haberdar olmak istediklerini talep eden Eyüpoğlu, “Çünkü şikayetçi avukatları olarak kendisine sorular sormak istiyoruz. Dosyada müvekkiller şikayetçi, bu suçtan zarar gören kişiler, onlar yargılanıyormuş gibi başka mahkemelerden medet ummak adil yargılamaya aykırı. Sanık müdafi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi müştekilerin terör propagandası yapmak suçundan dilekçe celbi talep edildi. Müvekkiller suçun mağdurlarıdır talebin reddine karar verilmesini istiyoruz. 4 kişi yargılanıyor orada o dosyada yargılanan kişiler bu dosyada taraf değildir dolayısıyla talep gereksiz reddedilmesini istiyoruz” dedi.
‘PEKER ADLİYEYE GELMEKTEN KAÇMAMIŞ’
Daha sonra söz alan Peker’in avukatı Turgay Özdoğan ise, müvekkilinin adliyeye gelmekten kaçmadığını belirterek,  “Kendisi daha önce belinden ameliyat olmuştur. Şikayetleri devam edince yeniden muayene oldu. Rapor veren doktorun sicil numarası vardır. Gelecek celse hazır edeceğiz. Müştekilerin bir kısmına terör propagandası suçundan dava açılmıştır. Mahkemenizce resen araştırma ilkesi gereğince ilgili dosyaların celbini talep ediyoruz. Araştırmanın sadece mahkeme dosyalarında açılmış dava dosyalarına yönelik yapılmasıyla yetinilmeyerek müştekiler hakkında halihazırda devam eden soruşturma dosyası olup olmadığının incelenmesini talep ediyoruz” dedi.
PEKER HAKKINDA ZORLA GETİRME KARARI
Avukatların savunmasının ardından karar veren mahkeme heyeti, celse arası sunulan beyan dilekçesinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yürütülen ve müştekilerin “terör propagandası yapmak” suçundan yargılandığını belirten dosyanın celbine yönelik talebi ret etti. Sanık avukatı tarafından bu celse için sanık hakkında sağlık raporu olduğunun anlaşıldığını belirten mahkeme heyeti, “Sağlık raporunda, 3 gün süre raporlu olduğu, davetiyeye rağmen hazır olmayan sanık hakkında, zorla getirme emrinin düzenlenmesine karar verildi” dedi.
Duruşma 27 Nisan 2018’e ertelendi.