Kolombiya’da Anayasa Mahkemesi, ülkede önümüzdeki dönemlerde iktidara gelecek üç hükümetin FARC ile yapılan barış anlaşmasına uymak zorunda olduğuna dair bir karar aldı. Türkiye’de ise başta İmralı Heyeti Üyesi olan Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken olmak üzere ‘barış anlaşması’ için çalışan siyasetçilerin çoğu tutuklu ya da her an tutuklanma tehdidi altında

Kolombiya’da toprak reformu için 52 yıl boyu silahlı mücadele veren Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümet arasında geçen yıl yapılan tarihi barış anlaşmasının kalıcı kılınması için bir adım daha atıldı. Anayasa Mahkemesi, ülkede önümüzdeki dönemlerde iktidara gelecek üç hükümetin anlaşmaya uymak zorunda olduğuna dair bir karar aldı.

Mahkeme barışı garantiledi…

Gazete Duvar’da yer alan haberde, Bu karar, anlaşmanın önümüzdeki 12 yıl boyunca değişemeyeceği anlamına geliyor. Anayasa Mahkemesi böylece barış anlaşmasını, muhalefetteki sağcı partilerin iktidara gelmesi halinde yapılabilecek değişikliklerden korumuş oldu. Mahkeme kararında, “Devletin kurumları ve yetkilileri, imzalandığı tarihten sonraki üç başkanlık dönemi son bulana kadar anlaşmanın nihai haline uymak zorundadır” denildi.

FARC’a güvence anlamına da geliyor…

Hükümet kararı memnuniyetle karşılarken, barış görüşmelerinden sorumlu yetkili Rodrigo Rivera bu sayede FARC’ın güvensizlik duyma ihtimalinin ortadan kalktığını söyledi.