Bu hafta görüşülmesi planlanan, ancak görüşmeleri ertelenen müftülüklere nikah yetkisini de içeren yasa tasarısına karşı yüzlerce kadın, dün Meclis önünde toplandı. Tasarının bir ‘gece yarısı oylaması’ ile Meclis’ten geçirilme riskine karşı kadınlar, ‘Mücadele edeceğiz’ dedi

adınların ve muhalefetin itirazlarına rağmen, Meclis İçişleri Komisyonu’nuna gönderilen ve müftülüklere nikah yetkisini de içeren ‘Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ görüşmeleri önceki gün ertelenmişti. Tasarının bir ‘gece yarısı oylaması’ ile Meclis’ten geçirilebileceğini söyleyen yüzlerce kadın, dün Meclis önünde toplandı.

‘Yasaklı kadınlar’ Meclis’e alınmadı

Ankara Kadın Platformu ile birlikte farklı kentlerden yola çıkan yüzlerce kadın, Meclis Dikmen Kapısı önünde bir araya gelerek, “AKP iktidarı kadınları durduramaz. Müftülük yasasına itirazımız var. Bu yasalar böyle geçmez, kadınlar izin vermez” sloganları attı. Meclis’te görüşme yapmak isteyen kadınların bir kısmı, daha önce yapılan Meclis eylemlerinden dolayı ‘yasaklı oldukları’ gerekçesi ile Meclis’e alınmadı. Meclis’e girebilen kadınlar ise, gelecek hafta Genel Kurul’a sunulması beklenen tasarı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

İhtiyacımız bu yasa değil

Açıklamada konuşan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, muhalefetin susturulmaya çalışılarak, bu yasaların hayata geçirilmeye çalışıldığını söyledi. Köse, “Yıllardır kadınlar eşitlik mücadelesi veriyorken, bizim ihtiyaçlarımız, bizim sorunlarımız ve bizim taleplerimizin hiçbirine cevap vermeyen bir düzenleme ile karşı karşıyayız. Bu düzenlemeyi hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bizler özgür ve eşit bir yaşam tesis edinceye kadar, mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

JINNEWS