Tümden kurtarılması an meselesi olan Rakka’da sıkışan DAİŞ’liler gruplar halinde QSD’ye teslim oluyor. O anları Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan kaydetti

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’yı özgürleştirme operasyonları kapsamında başlattığı “Büyük Savaş” 128’inci gününe girdi. Kent merkezinde ilerleyişlerini sürdüren savaşçılar, yüzlerce sivili gerçekleştirdikleri özel operasyonlarla esaretten kurtardı. Sivillerin güvenli bölgeye tahliyesini gerçekleştiren savaşçılar, DAİŞ’e yönelik operasyonlarına da ağırlık verdi. QSD’li savaşçılar, operasyonun sonuna doğru gelirken, DAİŞ’liler gruplar halinde teslim oluyor.


Siviller kurtarılıyor

DAİŞ’i kent merkezinde dört bir taraftan kıskaca alan savaşçılar, Siyah Stadı ve çevresinde ilerleyişini sürdürüyor. Watanî Hastanesi çevresinde de çatışmalar şiddetlenirken, QSD’li savaşçılar, adım adım kentin özgürlüğüne yürüyor. DAİŞ’in kalkan olarak kullandığı sivilleri de temkinli bir şekilde kurtaran savaşçılara, DAİŞ’liler gruplar halinde teslim olmaya başladı.


DAİŞ çözülmeye başladı

DAİŞ’liler ya gruplar halinde ya da sivillerin arasına karışarak QSD savaşçılarına teslim oluyor. Siyah Stadı çevresinde bulunan DAİŞ üyelerinin birçoğu aileleriyle birlikte teslim olurken, QSD’li savaşçılar, esir aldıkları DAİŞ’lileri de güvenli bölgelere taşıdı.


Gruplar halinde teslim oluyorlar

Rakkalıların da aralarında bulunduğu DAİŞ’lilerin çoğunluğu Halep, Minbic, Tabqa, Dêra Zor ve çevre kentleri nüfuslarına kayıtlı. Aralarında dış ülkelerden gelip DAİŞ’e katılan yabancılar da bulunuyor. Sonuna gelinen Rakka operasyonunda, DAİŞ’lilerin QSD savaşçılarına gruplar halinde teslim olması Mezopotamya Ajansı objektiflerine an be an yansıdı.