Mahkeme, Şemdinli’de Umut Kitabevi’nin bombalanmasıyla ve 1 kişinin katledilmesiyle ilgili davanın sanıkları Astsubay Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş’in yeniden yargılanma talebini kabul etti. Mahkeme 3 isim hakkında da tahliye kararı verdi. Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt saldırganları ‘tanırım iyi çocuklardır’ diye savunmuştu

Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılama taleplerini kabul ettiği Şemdinli Davası tutuklu sanıkları Astsubay Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş’in, adli kontrol şartıyla tahliyesine kararı verdi.

Sarıkaya’nın itirafları bahanesiyle…

9 Kasım 2005’te Umut Kitabevi’ne bomba atılması ve 1 kişinin katledilmesiyle ilgili davada mahkum edilen sanıkların avukatları, dönemin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca (HSYK) açığa alınan savcı Ferhat Sarıkaya’nın davaya dönük itiraflarının ardından, yargılamanın yenilenmesi amacıyla Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Bombacılar için tahliye yazsı yazıldı

Hürriyet’in haberine göre yeniden yargılama talebini kabul eden mahkeme, sanıkların tahliyesine karar verdi. Sanıkların tahliye edilmesi için cezaevine yazı da gönderildi.