İHD İstanbul Şubesi Çalışma Hayatı Komisyonu, açıkladığı 2017 Eylül ayı hak ihlali raporunda en az 147, bu yılın ilk 9 ayında ise en az bin 485 işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini belirtti

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çalışma Hayatı Komisyonu, 2017 Eylül ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı. İHD İstanbul Şubesi’nde açıklanan raporu, İHD Çalışma Hayatı Komisyonu Dönem Sözcüsü Osman Özkan okudu.

AKP döneminde ölümler arttı…

İşçi Sağlığı ve İş güvenliği (İSİG ) Meclisi’nin raporuna göre hükümet tarafından 13 Mayıs–12 Eylül arasındaki dört aylık bir süre için hedeflenen ‘hedef sıfır (0) kaza’ kampanyası döneminde en az 753 işçi iş cinayetinde can verdi. Bunların 167’si kampanya ekseninde yer alan inşaatlarda gerçekleşti. AKP döneminde iş kazaları azalıyor söyleminin doğru olmadığı belirtilen raporda işçi ölümlerinin artarak sürdüğü belirtildi. İSİG Meclisi’nin verilerine göre, geçtiğimiz Eylül ayında en az 147, bu yılın ilk 9 ayında en az bin 485 işçi iş cinayetinde can verdi. Eylül ayında yaşamını yitiren 147 işçinin 112’si işçi memur statüsünde çalışan ücretlilerden, 21’i çiftçilerden, küçük toprak sahiplerinden, 14’ü esnaflardan olmak üzere 35’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşmaktadır. 147 işçinin 137’si erkek, 10’u kadındır. Bu sayıya 8 çocuk, 9 göçmen işçi dahildir.

Tarım, orman ve inşaat ilk üçte

2017 iş cinayetleri iş kollarına göre incelendiğinde, daha çok tarım, orman, inşaat, yol ve taşımacılık iş kollarında öne çıkmıştır. Ölüm nedenleri ezilme, göçük, trafik servis kazaları, şiddet, yüksekten düşme, elektrik çarpması, kalp krizi şeklinde gerçekleşmiştir.”

‘Takipçisi olacağız’

Özkan, son olarak şunları söyledi: “OHAL’in kaldırılması, gerekli önlemlerin alınarak denetlemelerin yapılarak iş cinayetlerinin önlenmesi, atılan işçilerin geri alınması, KHK’lerle ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iade edilmesi, çalışma yaşamında çalışma koşullarının ILO standartlarına göre iyileştirilmesi için, yetkilileri sorumlu davranmaya çağırıyor, sorunların takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”