İmamların okullarda öğretmenlik yapmasına tepki gösteren Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, 4+4+4 yasasının çıkması ile birlikte imamların derslere girebildiğini söyledi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) imza attığı skandallara her gün bir yenisi ekleniyor. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin çoğu, çalıştıkları okullarda müdür ve müdür yardımcısı olarak atanınca, bu ders için öğretmen açığı ortaya çıktı. Okullarda hem seçmeli hem zorunlu çok sayıda dini içerikli ders olunca, 400 bin öğretmen adayının atama beklemesine rağmen MEB, çözümü, “ücretli öğretmen” adı altında mahalle imamlarına ders verdirerek çözüyor. Görevlendirme maddesinde, “Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ve yöneticilerin ders ve ek ders saatlerine ilişkin bakanlar kurulu kararının 9-(1)/a-1 maddesine göre öğretmen sayısının yetersiz olması sebebiyle ilçe müftülüğünü resmi din görevlisi ders ücreti karşılığında 4 saat din kültürü ve ahlak bilgisi dersine girebilir” ifadesi yer alıyor.

İmamlar okulda
Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Kartal Öğretmen Selma Akay İmam Hatip Ortaokulu’nda mahalle imamının derse girdiğini söyledi.

Yasayla kılıf bulundu
4+4+4 yasasının çıkması ile birlikte imamların derslere girmeye başladığını dile getiren Aydoğan, “İmamların çalışma alanları okullar değildir. İmam, öğretmen yerine gelip, nasıl ders anlatabilir?” diye tepki gösterdi.

Uzmanlık gerektirir
Duruma tepki gösteren bir eğitimci ise, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre, “öğretmenliğin uzmanlık gerektiren bir alan olduğunu” söyledi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olmayan yerlerde imamların derse girebildiğini dile getiren eğitimci, imamların imam hatiplerde bile derse giremeyeceğini söyledi.

Neden atanmıyorlar?
Neden işsiz öğretmenlerin atanmadığını soran eğitimci, “Pedagojik formasyona ve alan bilgisine sahip olmayan, bu süreçlerden geçmeyen hiç kimse sınıflara girmemeli. Ciddi olarak istismara açık bir alan, cemaatlerin, tarikatların sınıfa girmesinin önü açılmış olur” dedi.