DAİŞ’in saldırıları döneminde büyük tahribata uğrayan ve Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından özgürleştirilen Tabka’da onarım çalışmaları sürüyor. Tahrip edilen yerlerden biri olan Hurriye Barajı’nın (Baas Barajı) ikinci kapağı da onarılarak barajı tekrar faaliyete geçirme konusunda önemli bir adım atıldı. Fırat Barajı’nın 3’üncü ve 8’inci kapaklarının onarılmasından sonra gerçekleşen bu gelişme bölge için oldukça önem taşıyor.

QSD savaşçılarının 4 Haziran’da barajı çetelerden temizledikten sonra barajın tekrar aktif hale getirilmesi için o dönemden bu yana uzman ekipler çalışma yürütüyor. Önümüzdeki hafta kapağın sorunsuz bir şekilde tekrar çalışmaya başlayacağı tahmin ediliyor. Baraj tamamen onarıldığı takdirde 20 MW (Megawatt) gücünde elektrik üretecek. Baraj onarımı gözlemcilerinden El Rawî, çalışmalarını rahatça yapmaları için barajdaki mayınların temizlenmesi konusunda yardım çağrısı yaptı.

Su pompaları onarılacak

Öte yandan, DAİŞ’in Girê Spî Kantonu’nun Eyn Îsa ilçesindeki bahçelere giden suyun pompalarının mayınlarla patlatılmasından dolayı bahçeler kurudu. Bölgede kurulan halk belediyesi, yurttaşlara su hatlarını ve pompaları onarma sözü verdi. Belediye yetkilileri bu ay içerisinde bahçe sahiplerine su temin edeceğini söyledi.