Başta AB ülkeleri olmak üzere, dünyanın gözleri Katalonya’nın başkenti Barcelona’yı 303 yıl önce işgal eden İspanya’nın hakimiyetini sona erdirecek tarihi Katalan Parlamentosu oturumunda

İspanya Krallığı hakimiyetini sona erdirmek için 1 Ekim’de yapılan bağımsızlık referandumunda ezizi çoğunluğun  “Katalonya Cumhuriyeti’ne evet” demesinin ardından Katalonya Parlamantosu salı günü toplandı. Bağımsızlık tarihi ilan edilmesi bekleniyor.

Bağımsızlık referandumu nedeniyle, İspanya, Fransa gibi ülkeler Katalonya’yı; özerkliğe son vermekle, ekonomik ambargoyla, AB’den atmakla, sportif yasaklarla tehdit etti. İspanya Anayasa Mahkemesi, 9 Ekim Parlamanto oturumunu iptal kararı verdi. Katalan parlamentosu 10 Ekim’de tarihi bir oturum yaptı. Özerk Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, başkan yardımcısı Oriol Junqueras Vies ve hükümet sözcüsü Jordi Turull Negre ile birlikte Katalan Parlamentosu’na girdi. Parlamento Başkanı Carme Forcadell de daha sonra bu üçlüyle buluştu ve Başkanlık Divanı toplantısını yönetti. Carles Puigdemont parlamento oturumunda dünyanın beklediği konuşmasında bağımsızlık kararını açıklaması bekleniyor. Sivil toplum örgütleri Katalan halkının Parlamento önünde toplanıp, bağımsızlık ilanına destek vermeleri çağrısında bulundu.  Gazetemiz baskıya girdiğinde henüz karar açıklanmamıştı.

Podemos’un cilası dökülüyor

Sol adına yola çıkan, risksiz konularda atıp tutan, radikal olduğu intibası yaratan Podemos, konu kaderini tayin hakkı olunca Türkiye ulusalcıları, CHP ve ÖDP gibi tutum aldı. Podemos liderinin ulusalcılık çıkışı yapıp İspanya yönetiminden yana tavır almasından sonra Mayıs 2015’te Podemos-Barcelona en Comu’dan Barcelona Belediye Başkanı Colau da bağımızlık ilanına karşı çıktı.