AKP’nin iktidar olmasının hemen ardından Ayder’de beton binalar ortaya çıktı. İlk beton bina Sağlık Bakanlığı tarafından 19.04.2005 tarihinde kaplıca işletme izni verilen ve mülkiyeti ‘İl Özel İdare Müdürlüğü’ne ait olan tesis, Ayder Turizm A.Ş. tarafından inşa edildi. Kaplıca inşaatı ile birlikte Haşimoğlu Otel tarafından yapılan, Ayder’de ‘Ayder Villaları’ olarak bilinen ve yanında da çok katlı otelleri barındıran inşaatlar ortaya çıktı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Rize’nin Ayder Yaylası’nda ‘arama’ konferansı düzenliyor. Ayder’de plansız ve programsız bir yapılaşma olduğunu vurgulayan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Ulusal ve uluslararası düzeyde bilinirliği olan Ayder Yaylamızı kaçak yapılaşmadan kurtarmak ve geleneksel dokuya uygun mimarinin sağlanması için kamu, özel sektör, meslek odaları, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve yöre insanlarının katılımı ile 14-15 Ekim tarihlerinde Arama Konferansı gerçekleştireceğiz” dedi. Turan, “Ayder Yaylası’nda doğal kaynakların akılcı kullanımı ve sürdürülebilir yönetimi için yeterli teknik altyapının kurulmadığı ve birçok kurumun denetiminde olan Ayder Yaylası’nın, güçlü bir altyapıya ulaştırılması gerekmektedir. Mevcut olanakları en iyi biçimde değerlendirip doğayı bozmadan, kısa vadeli çıkarlar yerine uzun vadeli çıkarlar için yatırım yapılmalı ve parçacı yaklaşımdan çok bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır” ifadelerinde bulundu. Tüm bu adımların ciddi bir yağmaya neden olacağı ise, bölge insanları ve ekolojistler tarafından belirtiliyor.

Ayder yağmalanmak isteniyor!

Ayder için ‘Kirlettik, rezil ettik’ vurgusu yapan Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın, uyguladıkları yağma politikalarını maskelemeye ve kendilerini aklamaya dönük bir tutum içinde olduğu anlaşılıyor. 15 yıl önce Ayder, Çamlıhemşin’in yaylası özelliğindeydi. Ayder’de neredeyse tüm yapılar, tüm yaylalarda olduğu gibi ağaçtan yapılardı. İktidar olmalarının hemen ardından Ayder’de beton binalar ortaya çıktı. İlk beton bina Sağlık Bakanlığı tarafından 19.04.2005 tarihinde kaplıca işletme izni verilen ve mülkiyeti ‘İl Özel İdare Müdürlüğü’ne ait olan tesis, Ayder Turizm A.Ş. tarafından inşa edilmiştir. Kaplıca inşaatı ile birlikte Haşimoğlu Otel tarafından yapılan, Ayder’de ‘Ayder Villaları’ olarak bilinen ve yanında da çok katlı otelleri barındıran inşaatlar ortaya çıkmıştır. İkiyüzlülükle şikayet edilen aslında şikayetten çok yağmanın gerekçesini oluşturmak için dillendirilen bütün beton yapılar, AKP iktidarı sonrası inşa edilmiştir. Şu an TOKİ eli ile attıkları adımda ‘doğal kaynakları akılcı kullanmak’ ve ‘sürdürülebilir biçimde yönetmek’ yaklaşımı göz boyama söylemi iken, doğal yaşam alanlarının sermayenin yağmasına açma girişimleri de aynı söylem üzerinden gerçekleşmektedir.