‘İşimizi geri istiyoruz’ eyleminin 278’inci gününde de polis eylemcilere sert müdahalede bulundu. Müdahale sonucu 3 kişi gözaltına alındı.

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile işlerinden ihraç edilen ve zorla götürüldükleri Sincan Cezaevi Kampüs Hastanesi’nde tutulan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın açlık grevi eylemi 158’inci gününe girdi. Hem Gülmen ile Özakça’ya destek olmak hem de işlerine geri dönmek isteyen Yüksel eylemcilerinin eylemi ise 278’inci gününde devam ediyor.

Yüksel Caddesi’nde 278’inci güne giren “İşimizi geri istiyoruz” eylemine polis yine daha müsaade etmedi. Bunun üzerine Konur Sokak’ta bir araya gelen ve İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapamayan eylemciler, “Nuriye ve Semih işe geri alınsın” pankartı açarak Yüksel Caddesi ile Konur Sokak’ın kesiştiği yerde eylemlerini gerçekleştirdi. “Nuriye, Semih yalnız değildir” ile “Yaşasın açlık grevi direnişimiz” sloganları atan eylemcilere karşılık, olarak, polis, Ankara Valiliği’nin almış olduğu “eylem yasağı” kararını anons ederek, grubun dağılmasını istedi. Grubun dağılmaması üzerine polis zor kullanarak, eylemcileri Konur Sokak’ın sonuna kadar iterek uzaklaştırdı. Polisin sert tutumuna direnen eylemcilerden, İlker Işık, Sultan Aydoğdu ile Aslı Saraç polislerce gözaltına alındı.

POLİS EYLEMCİNİN AĞZINI YIRTARCASINA AÇMAYA ÇALIŞTI

Bir polisin eylemcilerden birinin ağzını yırtarcasına açmaya çalışması ise eylemcilere dönük şiddetin boyutunu gösterdi. Daha sonra Meşrutiyet Caddesi’nin sonuna kadar polislerce itilerek getirilen grup, sloganlar eşliğinde dağıldı.