Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin sürdüğü Musa Anter Barış Parkı’na, “kimliğin yok” gerekçesiyle alınmayan Fatma Aslan, bahçe duvarı arkasından klamlar söyleyerek, halay çeken kadınlara ses oldu.

Van’da mor fular ve bandajları ile Musa Anter Barış Parkı’na akın eden kadınlar, 5’inci gününde Vicdan ve Adalet Nöbeti’ndeki yerini aldı. Kentin her mahallesinden gelen rengarenk fistanlı kadınların arasında Barış Anneleri beyaz tülbentleriyle yer alırken, kimi kadınlar da çocuklarıyla direniş halayına katıldı. Seyit Fehim Arvasi mahallesinden yürüyerek parka gelen Fatma Aslan (56), park girişinde kurulan polis engeline takıldı. Polislerle dakikalarca yaptığı tartışma sonuç vermeyince, son çare parkın arkasında bulunan bir evin bahçesine girdi.

DİRENİŞİYLE DEMİR BARİYELRLERİ AŞTI

Basın açıklaması ardından klam söyleyip halay çeken kadınlardan ayrılmak durumunda kalan Aslan, aradaki polis bariyerlerine ve duvara inat sesini kadınlara ulaştırdı. Halay çeken kadınlara, “Beni içeriye almıyorlar” diye seslenen Aslan, ardından klam söyleyerek halay çeken kadınlara eşlik etti. Kadınların halayına uzun süre söylediği klamlarla ses veren Aslan, sonra evin bahçesinden çıktı. Saatler sonra parktaki kadınların arasına katılabilen Aslan, parka girmek için verdiği mücadelesini şöyle anlattı: “Sabah koşuşturarak kadın arkadaşlarıma yetişebildim. Beni içeriye almadılar kadınların halay çektiğini duyunca onlara bu duvarların arkasından sesimi duyurdum. Ben söyledim onlar tekrarladı. Daha sonra gittim kızımın evine iki torunumu aldım. Onların kimliğiyle sonunda parka girebildim. Ne olursa olsun kadınlar engel tanımaz, bu alana elinden sonunda ulaşıp kadınlarla haykıracaktım.”