SON DAKİKA

Kayıp yakınları Mehmet Veysi Sezer’in akıbetini sordu

Bu haber 12 Ağustos 2017 - 14:48 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

 İHD ve kayıp yakınları, 1993 yılında Silvan’da kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınmayan Mehmet Veysi Sezer’in akıbetini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta düzenledikleri oturma eylemlerinin 444’üncüsünü gerçekleştirdi. İHD Diyarbakır Şubesi Vedat Aydın Konferans Salonu’nda yapılan açıklamada, kayıpların fotoğrafları taşındı. Kayıp yakınları, 1993 yılında Silvan’da kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Mehmet Veysi Sezer’in akıbetini sordu.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, önceki gün toprağa verilen gazeteci Nazım Babaoğlu’nun annesi Makbule Babaoğlu’nu andı. Bilici, “Makbule annemize Allahtan rahmet diliyorum. Tüm analara sözümüz olsun. Gözünüz arkada kalmasın. Makbule annenin tek talebi oğlunun kemiklerine ulaşmaktı.”

‘TÜM KURUMLAR EYLEME DESTEK VERMELİ’

Bilici, en doğal hak olan ölülerin kemiklerinin verilmesi bir yana üstüne bu talepte bulunanların gözaltına alındığını belirterek, Makbule annenin de yıllarca gözaltına alındığını işkencelere maruz bırakıldığını sözlerine ekledi. İHD olarak faillerin bulunması için onur mücadelelerine devam edeceklerini sözlerine ekleyen Bilici, son derece onurlu ve haklı bir mücadele yürüttüklerinin altını çizdi. İktidara annelerin sesine kulak vermesi çağrısında bulunan Bilici, annelerin evlatlarının mezarını bilmelerinin insani bir mesele olduğunu vurguladı. Bilici son olarak alanları boş bırakmamak gerektiğini söyleyerek, kayıp yakınlarına herkesin destek olması gerektiğini insan haklarına inanan tüm kurumların kayıp yakınlarına destek olması için eylemlerde bulunması çağrısında bulundu.

Bilici’nin konuşmasının ardından İHD Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Pekdoğan, 1993 yılında Silvan’da kaybedilen ve bir daha haber alınamayan Mehmet Veysi Sezer’in hikayesini okudu. Pekdoğan, “Mehmet Veysi Sezer’in annesinin vefatından sonra Silvan merkeze yerleşti. 1993 yılının sonlarına doğru Hizbullahçı olduğu ileri sürülen kişiler tarafından kaçırıldı ve bir daha haber alınamadı. Mehmet Veysi Sezer’in akıbetine ilişkin aile bireyleri Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu. Emniyet hiçbir işlem yapmadı. Şikayet dilekçeleri ciddiye alınmadı. Ailesinin ısrarlı dilekçelerine karşı Silvan’da bulunan bir savcının Mehmet Veysi Sezer’in PKK üyesi olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarıldı. O tarihten bu yana Sezer’den herhangi bir haber alınmadı” dedi.

Eylem kayıp yakınlarının 5 dakikalık oturma eylemi ile son buldu.