Kadıköy’de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek için açıklama yapan gruba polisin sert müdahalesinde darp edilerek gözaltına alınan Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ın kolunun kırıldığı öğrenildi.

Kanun Hükmünde Kararname ile işlerinden atıldıktan sonra açlık grevine başlayan ve ardından tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek vermek için grevlerinin 156’ncı gününde Süreyya Operası önünde eylem düzenlendi. Saat 19.30’da başlayan eylemde, “Açlık grevinin 156. gününde işimizi geri istiyoruz” pankartı açmak isteyen gruba polis müdahale etti. Müdahale sonucunda 6’sı kadın 16 kişi gözaltına alındı.

Polis Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve ablasını darp ederek gözaltına aldı. Polisin gözaltındakilere ters kelepçe takarak polis aracında beklettiği öğrenildi.

GÜLSÜM ELVAN’IN KOLU KIRILDI

Darp edilerek Haseki Hastanesi’nde tutulan Gülsüm Elvan’ın sol kolunun kırıldığı belirtildi. Gözaltına alınan 16 kişi İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, ifadesinin alınmasının ardından savcılık talimatıyla Emniyet Müdürlüğünden serbest bırakıldı. Gülsüm Elvan’ın sol kolunun tomografisinin çekildiği belirtildi. Kırığın tedavisi için ameliyatın gerekli olup olmadığı Pazartesi günü netleşecek.

Gözaltına alınan diğer kişiler ise Vatan’daki Emniyet Müdürlüğünde işlemleri sonrası serbest bırakıldı.