Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, top atışlarından dolayı çıkan orman yangınlarına ilişkin olarak “Sadece yerleşim yerlerine yakınlaşan yangınlara müdahale kabiliyetimiz var” dedi.

Şırnak’ın Cudi, Gabar, Çirav ve Dera dağlarının bulunduğu bölgelerdeki orman yangınları günlerdir devam ediyor. Çevre karakollardan atılan top atışları ve F-16 savaş uçaklarının bombardımanı sonrası çıkan yangınların dumanları kent merkezlerinden görülüyor. Yükselen kara dumanlara gömülen bölgelerdeki yangınların söndürülmesi için müdahalede bulunulmuyor.

‘ETKİ GÜCÜMÜZ YOK’

Konu hakkında görüştüğümüz Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, yangın ihbarı aldıklarında müdahale etmeye çalıştıklarını belirtti. Yaşanan çatışmalardan ve bölgeler üzerindeki yasaktan dolayı yangın alanlarına pek etki güçlerinin bulunmadığını ifade eden yetkililer, ancak yerleşim yerlerine yakınlaştığında yangınlara müdahale etme kabiliyetlerinin olduğunu dile getirdi.

‘EN YAKIN YANGIN HELİKOPTERİ ADANA’DA’

İmkanlarının sınırlı olduğunu kaydeden yetkililer, yangın çıkan bölgelerdeki arazilerin engebeli yapısının ise müdahaleyi zorlaştırdığını öne sürdü. Türkiye’nin birçok noktasında yangınlara müdahalede kullanılan helikopterlerin bölgeye getirilmediğini söyleyen yetkililer, en yakın yangın söndürücü helikopterin Adana’da olduğunu kaydetti.

‘AMAÇ YANGINI KENT MERKEZİNDEN UZAK TUTMAK’

Yetkililer son olarak Gabar ve Dera’da çıkan yangının Kasrik ve Kızılsu yerleşim alanlarını tehdit ettiği için personellerinin çalışma yürüttüğünü ve amaçlarının yangını kent merkezinden uzak tutmak olduğunu söyledi.