Ana Sayfa Güncel Eğitim Ensar’a emanet!

Eğitim Ensar’a emanet!

48 views
0

Yeni eğitim öğretim yılı müfredatını ve eğitim alanındaki gelişmeleri değerlendiren Eğitim Sen Genel Sekreteri Keskin Bayındır, eğitim alanının imzalanan protokol ile daha önce çocuklara yönelik cinsel istismar olayı ile gündeme gelen Ensar Vakfı’na teslim edildiğini, bunu kabul etmeyeceklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın geçtiğimiz hafta açıkladığı 2017-2018 eğitim öğretim yılı müfredatı, cihat kavramının müfredata alınması, bir dönem çocuklara cinsel istismarla gündeme gelen Ensar Vakfı’na halk eğitim merkezlerinde kurs açma yetkisi verilmesi konuları yoğun olarak tartışılıyor. Tüm bu tartışmalar ekseninde eğitim politikalarını dihaber’e değerlendiren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Sekreteri Keskin Bayındır, eğitimin ülke geleceğindeki önemine işaret etti.

Geçmişten bugüne kadar yönetenlerin eğitim sistemini kendi çıkarlarına göre şekillendirmeye çalıştıklarını dile getiren Bayındır, her iktidarın toplumu ve yeni nesli kendi istediği doğrultuda şekillendirmeye çalıştığını bunun da topluma karşı, “sistematik bir saldırı” olduğunu söyledi. Bayındır, AKP hükümetinin bu saldırıyı en yoğun biçimde 2017-2018 eğitim öğretim yılında hayata geçirmeye çalıştığını kaydetti.

‘MÜFREDAT SİVİL TOPLUM İLE HAZIRLANMALI’

Eğitim müfredatının sivil toplum örgütleri ve sendikalar ile hazırlanması gerektiğini dile getiren Bayındır, “Bu alanda tecrübeli, bilimsel, kültürel alanda faaliyet yürüten birçok sivil toplum örgütü var, bu kurumlar ile görüşülmeden bir gece yarısı kararnamesi ile adeta operasyon yaparcasına müfredat hazırlayarak geleceğimizi şekillendiriyorlar” dedi.

‘EĞİTİM ENSAR’A TESLİM!’

Eğitim sisteminin kimi tartışmalı cemaat ve gruplara teslim edildiğini dile getiren Bayındır, Ensar Vakfı ile imzalanan protokole işaret etti. AKP’nin Ensar Vakfı ile imzaladığı protokolün içeriğine değinen ve eğitimin Ensar ideolojisine terk edildiğini dile getiren Bayındır, daha önce çocuk istismarı ile gündeme gelen Ensar Vakfı’na ülke genelinde bulunan 986 Halk Eğitim Merkezlerinde kurs açma hakkı tanıdığı bilgisini verdi. Bayındır, “Bu kurslara daha önce verilen üniversite hazırlık kursu açma hakkını göz önünde bulundurursak daha önce cemaatin işlettiği üniversite hazırlık kurslarını artık Ensar Vakfı devralmış olacak” uyarısında bulundu.

PROTOKOLÜN 15. MADDESİ

Protokolün 15. Maddesinde yer alan, “Protokolde yer almayan hususlar mevzuata göre mevzuatta bulunmaması halinde tarafların karşılıklı anlayış ve uzlaşısı içinde çözülür” ifadelerine dikkat çeken Bayındır, bu protokol ile eğitimin tamamının Ensar Vakfı’nın görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirileceğini ve 20 maddeden oluşan protokol ile hem yaygın hem örgün eğitimin Ensar Vakfı’nın ideolojisine teslim edildiğini söyledi.

‘SAVUNMA BAKANI EĞİTİM BAKANI OLURSA…’

55 konu başlığı üzerinden müfredatın değişeceğini dile getiren Bayındır, “AKP bu değişiklik ile düşünen, sorgulayan ve bilimsel düşünceyi esas alan bir neslin yetişmesinin önüne geçmeye çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu. Milli Eğitim Bakanı’nın eski Savunma Bakanı olduğuna dikkat çeken Bayındır, “Ülkede savunma bakanlığı yapmış düşünce dünyası güvenlikçi politika olan askeri anlayışa sahip bir insana Milli Eğitim Bakanlığı emanet edildi. Bununla askeri mantıkla bir nesil yetiştirilecek, sorgulamadan ölecek, savaşacak milliyetçi bir nesli eğitim alanından devşirme amaçlanmaktadır” diye konuştu.

‘BİLİMSEL, ANADİLDE ,DEMOKRATİK EĞİTİM HAKKI’

Eğitim alanında bilimsel, demokratik ve anadilde eğitim hakkının tanınmasını istediklerini hatırlatan Bayındır, “Toplumun bütün katmanlarını, bütün inanç gruplarını, etnik ve kültürel yapılarını içerisinde barındıran bir müfredatın hazırlanıp uygulanması” çağrısında bulundu.

‘KENDİ MÜFREDATIMIZI OLUŞTURUYORUZ’

Yeni müfredatı kabul etmediklerini söyleyen Bayındır, Eğitim Sen olarak kendi müfredatlarını hazırlamak için bir komisyon oluşturduklarını ve çalışmalarının yakında biteceğini bildirdi. Vicdani, insani, demokratik ve eşitlikçi değerler üzerinde kendi müfredat çalışmalarını okullar açılmadan bir deklarasyon ile açıklayacaklarını ifade etti.

‘FİİLİ MÜCADELE HATTIMIZI OLUŞTURACAĞIZ’

Sınıfta inisiyatifin öğretmende olacağını söyleyen Bayındır, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öğretmenin öğrenciye yaklaşımından tutun geliştireceği materyale, vermek istediği düşünceye kadar öğretmen inisiyatif sahibidir. Bu durumu eğitim öğretim yılının başında tüm öğretmenlerimiz ile paylaşacağız ve fiili meşru mücadele hattımızı bu temelde oluşturacağız.”