Ana Sayfa Güncel Devlet Hastanesi’ndeki engelli asansörü dahi kırmızı etiketli

Devlet Hastanesi’ndeki engelli asansörü dahi kırmızı etiketli

60 views
0

Skandallarla gündemden düşmeyen Ergani Devlet Hastanesi’nde bu defa engelli asansörü krizi yaşanıyor.

Sağlık alanında yaptığı çalışmaları ağzından düşürmeyen hükümet yapılan hastanelerin açılışlarında da yaptıklarını yere göğe sığdıramıyor. Temel atmasından hasta kabulüne kadar bir hastane inşaatı önünde defalarca poz veren hükümet yetkilileri sonrasında yaşananlarla pek ilgilenmiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirmek için sık sık dillendirdiği dönemleri aratmayan devlet hastanelerini hükümet görmezden gelirken Ergani’de Kasım 2012’de açılışı yapılan Ergani Devlet Hastanesi’nde bulunan tüm asansörler aylardır çalışmıyor ve tamamı kırmızı etiketli.

ENGELLİ YURTTAŞLAR MERDİVENE MECBUR BIRAKILIYOR

Devlet hastanesinde bulunan ve Makine Mühendisleri Odası tarafından riskli olduğu için kırmızı etiket yapıştırılan asansörler çalışmazken engelli asansörü ise zaman zaman riskli olmasına rağmen çalıştırılıyor. Hastaneye giden tüm yurttaşlar merdivenleri kullanmak zorunda bırakılırken bu konu en çok yaşlı ve engellileri zorluyor. Asansör önünde dakikalarca bekleyen engelliler yakınlarının yardımıyla diğer katlara çıkmak zorunda kalıyor.

Büyükannesini hastaneye götüren Erkan Polat isimli yurttaş görüntü vermekten kaçınırken yürüyemeyen hasta büyükannesini kucaklayarak ikinci kata çıkarmak zorunda kaldığını bildirdi. Zaman zaman çalıştırılan ve riskli olduğu için kırmızı etiket yapıştırılan engelli asansörü de başka bir risk oluşturuyor.

BAŞHEKİM İSTİSMAR OLAYINDA DA GÜNDEMDEYDİ

Tehlikeli asansör yolculuğunun yapıldığı hastanede sağlık kurulu bodrum katında bulunmakta ve sağlık kuruluna giden hastaları ise kimyevi atıkların bulunduğu odalar karşılıyor. Sağlık kurumu olan bir hastanede yaşanan bunca sorunların giderilmesi için hastane yönetiminin ne yaptığı ise muamma. başhekim daha önce hastanede yaşanan cinsel istismar vakasının üstünü örtmeye çalışmakla gündeme gelmişti.

SON DENETİMDE DE KIRMIZI ETİKET KALDIRILMADI

Duruma ilişkin görüştüğümüz Makine Mühendisleri Odası Yetkilileri asansörlerin normal şartlarda çalıştırılmaması gerektiğini, çalıştırılması halinde tüm sorumluluğun kurum yönetiminde olduğunu belirtti. Yetkililer Ergani Devlet Hastanesi’nde bulunan asansörleri en son mayıs ayında denetlediklerini ve kırmızı etiketi kaldırmadıklarını söyleyerek asansörlerin risk raporlarının belediyeye gönderildiğini asansörleri mühürleme yetkilerinin kendilerinde olmadığını dile getirdi.

KIRMIZI ETİKET NEDİR?

Yıllık kontrolü yapılan her asansöre uzman kontrol mühendisleri tarafından kırmızı, sarı, mavi veya yeşil renkli zemin üzerine, gerekli açıklamaların siyah renkli olarak yapıldığı bir bilgi etiketi iliştirilir. Bu etiketler asansörlerin can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını anlayabilmek için kabin içerisindeki kullanıcıların rahatlıkla görebileceği bir şekilde kumanda butonunun etrafına ve ana durakta yer alan kumanda düğme panelinin yanında bulunmaktadır.

Asansörlerde yapılan test ve denetimler sonrasında, can ve mal güvenliği için yüksek risk taşıyan ve en kısa sürede giderilmesi gereken uygunsuzlukların tespit edildiği güvensiz asansörlere kırmızı etiket yapıştırılır.