Ankara’da Van’daki eyleme destek için yapılmak istenen eylem öncesinde polis “Vicdan ve Adalet Nöbeti” şüphesiyle Feyzullah Çınar Parkı’nı ablukaya aldı. Mahallelilerin bile alınmadığı parka sokulmayan CHP Milletvekili Necati Yılmaz tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Van’da devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek için Ankara’da yapılmak istenen eylem polis tarafından engellendi. HDP Mamak İlçe Örgütü Tuzluçayır’da bulunan Feyzullah Çınar Parkı’nda “Adalet Nöbeti” eylemi gerçekleştirmek istedi. Çevik kuvvet polisleri parkta bulunan yurttaşları dışarı çıkararak, sadece HDP milletvekilleri ile HDP il ve ilçe başkanlarının eyleme katılabileceğini söyledi. Hiçbir HDP’li vekilin bulunmadığı parkta, polis sadece resmiyette başkan sıfatı olan HDP’lilere izin vereceğini kaydetti.

HDP’nin eylemine destek için parka gelen Aka–Der, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Mamak Şubesi, Pir Sultan Abdal Derneği Mamak Şubesi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi ( ESP), Devrimci Parti Mamak İlçe Örgütü, HDP Mamak İlçe Örgütü, Bağımsız Devrimci Sosyalist Platformu (BDSP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İlçe Meclisi üye ve yöneticileri bunun üzerine polis barikatlarının önünde oturarak beklemeye başladı.

‘PARKA ANCAK TEK BAŞINIZA GİREBİLİRSİNİZ’

Ablukanın bulunduğu alana gelen CHP Milletvekili Necati Yılmaz da parka girmeye çalıştı. Yanında mahalle muhtarı ve Mamak Belediye Meclis Üyesi bulunan Yılmaz’a polis, “Parka ancak tek başınıza girebilirsiniz” diyerek yanındaki kişilerin parka girişini engelledi. Yılmaz, “Bu hukuksuz düzen bitecek” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

“Mahalleli kendi parkına giremeyecek mi” diye soran Yılmaz’a polis, “Ancak yukarıdan emir gelirse içeri alabiliriz” diye karşılık verdi. Yılmaz basın mensuplarına “polisin bu tutumunu kaydedin” diyerek bu durum hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve soru önergesi vereceklerini söyledi. Yılmaz parka giremeden alanı terk etti.

Yurttaşlar barikatların önünde oturmaya başlarken, nöbete bu şekilde devam etme kararı alındı. Akşam 18.30’da basın açıklaması yapılması bekleniyor.