MGK, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, OHAL’in uzatılması, Efrin’e yönelik saldırı hazırlıkları gibi konuların ele alınması bekleniyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplandı. Saat 12.16’da başlayan toplantının gündeminde birden fazla konu başlığı yer alıyor.

OHAL’İN BİRİNCİ YILINDA TEKRAR UZATMA KARARI VERİLECEK

Yeniden uzatılması gündemde olan OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağı toplantıda kararlaştırılacak. Ancak hükümet kanadından gelen açıklamalara bakıldığında, 20 Temmuz’da bir yılını dolduracak olan OHAL’in bir kez daha MGK’nin tavsiyesiyle uzatılması bekleniyor.

EFRİN’E SALDIRI HAZIRLIĞI

Ayrıca toplantının bir diğer önemli konu başlığı ise, Türkiye’nin Kuzey Suriye ve Efrin’e yönelik saldırı hazırlıkları oluşturuyor. Erdoğan’ın daha önce “Kürt oluşumuna izin vermeyeceğiz” diyerek işaret ettiği Efrin’e saldırı planlarına ilişkin yürütülen diplomatik temaslar ve bu konuda elde edilen sonuçlar masaya yatırılacak. Efrin’e saldırı hazırlığı için sınıra askeri sevkiyat sürerken, olası bir saldırının neye yol açacağı gibi konular ele alınacak. Hali hazırda ABD’nin sıcak bakmadığı, Rusya’nın da ikna edilemediği Efrin’e yönelik olası bir saldırı bölge dengelerini bütünüyle değiştirecek.

YAŞ TOPLANTISI DA GÜNDEMDE

Yine toplantıda, önümüzdeki ay yapılacak olan Yüksek Askeri Şura’nın hazırlıklarının da gündeme gelmesi bekleniyor. Ağustos ayında yapılacak olan YAŞ toplantısında AKP lehine TSK’de yaşanan dönüşüm için önemli olarak görülüyor.

Bundan önceki MGK toplantısı 31 Mayıs’ta yapılmış ve 4,5 saat sürmüştü.

Yorumunuzu yazınız