Doğum sancıları olan Zara, 4 gündür gözaltında

Post date:

Author:

Category:

İzmir’de 3 Temmuz’da yapılan operasyonla gözaltına alınan ve doğum sancıları olan 9 aylık hamile Zara Koç’un kayınvalidesi, gelininin aynı zamanda kalp hastası olduğunu belirterek, “Gelinim nezarette nasıl doğum yapar?” diye sordu. Avukat Mehmet Bayraktar da, Koç’un durumunun göz önünde bulundurularak ifadesinin bir an önce alınması için dilekçe ile başvurduklarını ancak dönüş olmadığını söyledi.

İzmir ve Mardin’de 3 Temmuz’da yapılan ev baskınlarında aralarında 9 aylık hamile ve kalp hastası Zara Koç’un da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltı operasyonuna dair yetkililerden şu ana kadar herhangi bir açıklama gelmezken, gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle yakınlarına da bilgi verilmedi. Öte yandan operasyona dair yeni detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Gözaltına alınanlardan Mehmet Ali Koç’un 80 yaşında ve birçok hastalığı olduğu öğrenildi.

‘GELİNİM DOĞUM YAPMAK ÜZERE’

Operasyon günü yaşananları anlatan Zara Koç’un kayınvalidesi Vahibe Koç (66), gelini ile birlikte 3 kızı, 3 oğlu ve eşinin gözaltında olduğunu belirtti. Birlikte yaşadıkları binaya baskın yapan polislerin sürekli gelininin kapısına vurduğunu ve ismini tekrarladığını kaydeden Koç, gürültü üzerine alt kata indiklerini söyledi. Koç, “Aşağı indiğimizde 66 yaşında olmama aldırış etmeden uzun namlulu silahı göğsüme dayayarak 9 aylık hamile olan gelinime yaklaşmama dahi izin vermediler. Gelinim doğum yapmak üzere korkmasın dediysem de izin vermediler” dedi.

‘BASKINDA DOĞUM SANCILARI TUTTU’

Gözaltına alındığı sırada doğum sancıları tutmasına rağmen gelininin baskıya maruz kaldığını ifade eden Koç, şöyle dedi: “Evini dağıttılar. 3 köpek ile eve girdiler. Zara’ya sürekli bağırdılar. Eve koydukları köpekler sürekli Zara ve bize saldırıyordu. Zara sancıları tuttuğunda evin köşesine sıkışarak titremeye başladı. Zara’nın yanında 3 küçük çocuğu da vardı. Onlarda korkudan titriyordu.”

Kalp hastası olmasından kaynaklı gelini Zara’nın son bir ay içerisinde 4 kez doktora götürüldüğünü söyleyen Koç, hamile olduğu için ilaçlarını kullanamadığının altını çizdi. Koç, “Doktorlar hamileliği son bulmadığı sürece tedaviye başlamayacaklarını söyledi. Durumu bu kadar hassas iken şu an gözaltında neler yaşıyor? Doğum aşamasında şu an, gözaltında sağlık durumu günden güne kötüye gidiyor” ifadelerini kullandı.

‘GELİNİM NEZARETTE NASIL DOĞUM YAPAR?’

“Gelinim nezarette nasıl doğum yapar?” diye soran Koç, “Zara’nın 10 yaşındaki oğlu ile bugün emniyet binasının önünde bekledik. Çocuk kafasını emniyetin etrafında bulunan demir parmaklıklara vurdu. ‘Annemi bana gösterin’ diye bağırdı hep. Zara’nın çocukları bugünü asla unutmayacak. Kızım Esmahan psikolojik tedavi gördüğünden sürekli bayılıyordu. İlaçları yanında değil, gözaltında neler yaşıyor? Bilmiyorum. Hamile gelinime bırakın üstüne oturmak sandalye, bir tuğla dahi verilmiyor. Doğum aşamasında olan bir annenin psikoloji ne haldedir? Bu hangi insanlığa sığar. Biran önce gelinimi ve diğerlerini serbest bıraksınlar. Çünkü hiçbir gerekçe yokken alındılar. Tek gerekçesi Kürt olmamız” diye konuştu.

BEKİR KOÇ’TAN HALA HABER YOK

Oğlu Bekir Koç’un ise, operasyondan önce gelini ile telefonda konuştuğunu ve Diyarbakır’dan Kızıltepe’ye gittiğini söylediğini aktaran Koç, görüşme esnasında siren sesleri geldiğini ve telefonun kapandığını 10 dakika sonra tekrar aradıklarında ise oğluna ulaşamadıklarını dile getirdi. Oğlundan 3 Temmuz’dan bu yana haber alamadıklarını vurgulayan Koç, en son baskın sırasında polislerin kendi aralarındaki konuşmalarında “Bekir’i de aldık” söylemleri üzerine gözaltına alındığını düşündüklerini söyledi. Koç, “Oğlum öldü mü? Yaralı mı bilgimiz yok. Oğlum nerede?” diye sordu.

‘YARALI HALDE İŞKENCE ETTİLER’

Operasyonda gözaltına alınan Abdulkadir Aksu’nun eşi Fatma Aksu, baskın sırasında eşinin binanın 4’üncü katından aşağı atladığını söyledi. Eşinin başka bir suçtan dolayı hakkında soruşturma olduğunu ve uzun namlulu silahları görünce korktuğunu, kendisini aşağı attığını belirten Aksu, eşine yaralı halde işkence yapıldığını ifade etti. Eşinin ters kelepçelendikten sonra polislerin başına bastığını söyleyen Aksu, yaralı eşinin ağır şekilde darp edildiğini ve şu an durumunun nasıl olduğundan haberdar olmadıklarını kaydetti.

‘EVİN FAYANSLARINI DAHİ SÖKTÜLER’

Selçuk ilçesinde gözaltına alınan Ahmet Çiçek’in yakınları, “Ahmet ve Suriyeli arkadaşı kahvede gözaltına alındı. Biz de onlara doğru koşarken uzun namlulu silahlarını bize doğrultan polis, ‘gelirseniz size sıkarız’ diye tehdit etti. Ardından Ahmet’in evine baskın vererek binanın zeminini dahi kazdılar, evine yaptıkları fayansları söktüler ama bir şey bulamadılar” bilgilerini aktardı.

İHD: HAMİLE BİR ANNENİN GÖZALTINA ALINMASI İŞKENCEDİR

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek, 9 aylık hamile bir annenin gözaltına alınması ve gözaltında kendisine sandalye dahi verilmemesinin başlı başına bir işkence olduğunu vurguladı. Gözaltına almak yerine, ifadesinin alınıp hastaneye götürülmesi gerektiğini ya da hiç gözaltına alınmayarak daha sonra işlemlerinin yapılması gerektiğini dile getiren Çiçek, “İnsan hakları savunucusu olarak 9 aylık hamile bir annenin gözaltında tutulmasının insan hakları ihlali olduğunu söylüyoruz. Yetkililere çağrıda bulunarak bir an önce annenin serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

TJA: KADIN ÖRGÜTLERİ MÜDAHİL OLMALI

9 aylık hamile Koç’un gözaltına alınmasına tepki gösteren Tevgera Jinên Azad (TJA) İzmir Sözcüsü Dilan Akpolat da, Koç ve doğmak üzere olan bebeğinin hayati tehlikesinin bulunduğunu söyledi. Doğum yapmak üzere olan bir annenin bu şartlarda gözaltında tutulmasının işkence olduğunu kaydeden Akpolat, kadın örgütlerinin biran önce ses çıkartarak Zara Koç’un durumuna müdahil olmaları gerektiğinin altını çizdi.

AVUKAT: BAŞVURUMUZA DÖNÜŞ OLMADI

Avukat Mehmet Bayraktar ise, gözaltına alınanların durumuna itiraz ettiklerini ancak halen görüştürülmediklerini belirtti. Zara Koç’un durumunun göz önünde bulundurarak ifadesinin bir an önce alınması gerektiğini kaydeden Bayraktar, Koç için dilekçe ile başvuru yapmalarına rağmen dönüş olmadığını ve sonucu beklediklerini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR