Ana Sayfa Haberler Mezitli AKD Başkanı: AKD’nin ABF’den ayrılması sorunları daha da derinleştirir

Mezitli AKD Başkanı: AKD’nin ABF’den ayrılması sorunları daha da derinleştirir

117 views

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez’in Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan ayrılma kararının yankıları sürüyor. Konuya ilişkin  PİRHA’ya konuşan AKD Mezitli Şube Başkanı Ferdi Koç, “Alınan kararı kabul etmiyoruz. Alevilere bir şey kazandırmaz, aksine olan sorunları daha da derinleştirir” dedi. Koç, derneklerin ve federasyonun mevcut haliyle Alevi toplumsallığına hizmet edemediğini de ifade etti.   

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez Yönetim Kurulu, yazılı bir açıklamayla ABF’de görev alan yönetim, denetleme, disiplin kurulu asil ve yedek üyelerinin görevlerinden istifa etmelerine karar verdiklerini açıklamasının ardından, karara ilişkin tepkiler yükselmeye devam ediyor.

“ALINAN KARAR ALEVİLERE BİR ŞEY KAZANDIRMAZ”

Karara ilişkin PİRHA’ya konuşan Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Mezitli Şube Başkanı Ferdi Koç, AKD genel merkezin aldığı kararın kabul edilemez olduğunu ifade etti:

“Alınan karar Alevilere bir şey kazandırmaz, aksine olan sorunları daha da derinleştirir. Yoğun bir eylem ve etkinlikler içerisinde olduğumuz bir dönemde, Alevileri bu sorunlar etrafından meşgul etmek doğru değildir. Eğer federasyonda bir sorun görülüyorsa, sorunların tabanda tartışılması ve karara bağlanması gerekiyor.”

“BÖLGESEL FEDERASYONLAR OLUŞTURUP, KONFEDERASYONA GİDİLMELİDİR”

Federasyonun içerisindeki sorunların geçmişten bu yana var olduğuna dikkat çeken Koç, hantal yapısıyla Alevilerin toplumsal sorunlarını göğüsleyebilecek noktadan uzak olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Kurumlardaki sorunların devam etmemesi için, yeni bir yapılanma ve açılımla önerilerimizi genel merkeze bildirmemize rağmen dikkate alınmadı. Geldiğimiz noktada haklı olduğumuzu bir kez daha görmekteyiz. Alevi kurumları tıkanmıştır. Bunu görmek ne yapmalı sorusuna cevap bulmalıyız. Tıkanmaların önünü almak ve Alevi toplumsallığına cevap olmak için, bölgesel federasyonlar oluşturup, konfederasyona gidilmelidir.”

Diren Keser/Pirha