Ana Sayfa Haberler Erzurum Gümüşlü Köyü’nde dayanışmayla cemevi yapılıyor

Erzurum Gümüşlü Köyü’nde dayanışmayla cemevi yapılıyor

107 views

Erzurum’un Tekman ilçesinde bulunan 400 yıllık tarihi Gümüşlü Köyü Derneği’nin üç yıl önce hazırlayıp tamamladığı cemevi projesi hayata geçti. Dayanışma ile yapılan cemevi 25 Haziran Pazar günü temel atma töreni gerçekleşecek. 

Erzurum Tekman ilçesinde bulunan ve Alevi köyünden biri olan Gümüşlü Köyü’nde dayanışma ile cemevi yapılıyor. Gümüşlü Köyü Derneği yöneticisi Kemal Genç cemevi yapımını PİRHA‘ya anlattı.

Yaklaşık 300 yıllık bir köy olan Gümüşlü’de yaşayan Kemal Genç, Gümüşlü Köyü Derneği olarak köylerinde eksik buldukları cemevini yapmak istediklerini ifade etti.

“KÖYÜMÜZDE CEMEVİ İHTİYAÇTI”

Üç yıl önce cemevi projesini gerçekleştirdiklerini söyleyen Genç, “Köyümüzde cemevi bir ihtiyaçtı. Biz Ehlibeyt evladı olarak ölümüzü cemevinde uğurlamayı, hayrımızı cemevinde vermeyi istiyoruz” dedi.

“Alevi olduğumuz için hep ikinci plandayız. Alevi toplumunda camilere karşı hiçbir zaman onayımız olmadı” diyen Genç bu nedenle köylerinde cemevi yapımını istediklerini söyledi.

Cemevinin dayanışmayla yapılan bir proje olduğunu ifade eden Genç, Cemevi yapımına köylülerinin, çevre köylülerin ve Alevi toplumunun katkısı olduğunu belirtti.

TEMEL ATMA TÖRENİ 25 HAZİRAN’DA 

Destek çağrısı yapan Gümüşlü Köyü Derneği yöneticisi Kemal Genç, “Çevremizde işverenler ve aydınların katkılarını bekliyoruz. 25 Haziran’da yapılacak temel atma törenine herkesi bekliyoruz” dedi.

Genç, Türkiye’de Alevilerin ibadethaneleri olan cemevlerinin yasal statüye hala kavuşturulmadığını, Alevi çocuklarına yönelik zorunlu din dersi dayatmasının sürdüğünü belirtti. Genç,”Günümüz siyasetine baktığımız zaman zaten Aleviler ve aydınlar olarak ikinci kısımda kalıyoruz. Zaten cemevlerimize hiçbir zaman ibadethane olarak hak tanınmadı. Biz Aleviler olarak tabi ki ibadetimiz onlara göre daha başkadır” ifadelerini kullandı.

“GÜNÜMÜZDE HER ŞEY SİYASETTEN GEÇİYOR”

Günümüzde her şeyin siyasetten geçtiğini söyleyen Genç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün bir Avrupa ülkesi değilsin ki Ortadoğu ülkesisin. Eğer Avrupa ülkesi olsan zaten orada insan hakları var. Bizler köylüler olarak elimizden bir şey gelmiyor, başımızdakiler bunlara sahip çıkmıyorsa bizim için bir hak tanınmıyorsa veya hakkımızı savunmuyorlarsa sadece seçimden seçime tanınıyorsa biz vatandaş olarak ne yapabiliriz. Yani birey olarak değil siyasi olarak bir araya geldiği zaman bu sorun çözülür”

 

Semra ACAR/Sevim KAHRAMAN-Pirha