Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi’nin, ABF’de görev alan yönetim, denetleme, disiplin kurulu asil ve yedek üyelerinin görevlerinden istifa etmelerine karar verdiklerini açıklamasının ardından ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız sert tepki gösterdi. PİRHA’ya konuşan ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, kararın Doğan Demir tarafından alındığını belirterek, “Bir AKP operasyonuyla karşı karşıyayız” dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez Yönetim Kurulu, yazılı bir açıklamayla ABF’de görev alan yönetim, denetleme, disiplin kurulu asil ve yedek üyelerinin görevlerinden istifa etmelerine karar verdiklerini bildirdi.

“DOĞAN DEMİR ALEVİ KURUMLARINI YEZİT ANLAYIŞINA TESLİM ETMEK İSTİYOR”

AKD’nin kararına ilişkin PİRHA’ya açıklamada bulunan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız, “AKD, ABF’nin olmazsa olmaz bir bileşenidir ve lokomotifidir “diyerek, şunları belirtti;

“Doğan Demir Alevi kurumlarını yezit anlayışına teslim etmek istiyor. Bu bir AKP operasyondur. Dostum dediği Davutoğlu’ndan sonra şimdi de Süleyman Soylu ile bu süreci yürütüyor. Alevi toplumunu ve büyük bedeller ödeyerek oluşturdukları kurumlarını, bu kişinin anlayışına teslim etmeyeceğiz.”

“ŞUBELER CİDDİ ANLAMDA RAHATSIZ”

 

Karar sonrası AKD şubelerinden telefonlar geldiğini ve alınan kararı doğru bulmadıklarını söylendiklerini  ifade eden Yıldız, “ Şubeler ciddi anlamda rahatsız. Kurumuzdaki yöneticilerin istifa etmesi söz konusu değildir. Gündemin bu kadar yoğun olduğu ve “Adalet” arayışının yükseldiği bir zamanda bu tür adımların yezit zihniyetine hizmet ettiği herkes tarafından görülmektedir” dedi.

Diren Keser/Pirha

Yorumunuzu yazınız