PAYLAŞ

CHP tarafından önceki gün başlatılan ‘adalet’ yürüyüşü ikinci gününde sürerken, demokrasi güçlerinden bu geç kalmış hamlenin ortak bir özgürlük mücadelesine dönüştürülmesi çağrıları geliyor. Çağrıların ana fikri ise ortak: Muhalefet birleşirse Erdoğan kaybeder

HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına AKP ve MHP ile birlikte “Evet” oyu veren CHP’nin, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nün 2’nci günü Hipodromdan başlarken, HDP’liler ise Meclis’te tutuklu vekillere ve devam eden siyasi soykırım operasyonlarına ilişkin açıklama yaptı. Toplu olarak kameralar karşısına geçen vekiller adına HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve Mêrdîn (Mardin) Milletvekili Mithat Sancar konuştu. Milletvekillerinin tutuklamasının demokratik siyasetin ortadan kaldırmaya yönelik darbe mekaniğinin bir parça olduğunu söyleyen Yıldırım, “Her ne kadar son günlerde yeniden milletvekillerinin tutuklanması üzerinden ülke gündemi buna kanalize olsa da mesele demokratik siyaseti ortadan kaldırmaya çalışan bir darbe mekaniği ve mantığıdır” dedi. “Darbe sadece bir gece tartışılarak ve askerlerle yapılmaz” diyen Yıldırım, “13 ay önce 20 Mayıs günü parlamentoda darbe yapılırken dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinde savunma hakkının herkes için tanınması gerektiğini söyledik. Siyaset kurumu gözlerini kör, kulaklarını sağır etti. Sürecin ve tarihin bizi haklı çıkarmasının üzüntüsünü yaşıyoruz. Siyaset kurumu bundan sonra da buna sahip çıkmaz, toplumsal muhalefetle birlikte mücadeleye girişmezse ve bu işi sadece seçim hesabı üzerinden kurgularsa bu ülkede darbe mekaniği ortadan kalkmaz, siyaset demokratikleşmez” ifadelerini kullandı.

Sancar: Geç oldu güç olmasın

HDP’nin Meclis Anayasa Komisyonu Üyesi Mithat Sancar ise, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) HDP’li vekillere yönelik kayıtsızlığına dikkat çekti. HDP’lilerin vekilliklerinin düşürülmesine de dikkat çeken Sancar, “Bu yönteme devam edeceklerinin işaretleri var” dedi. CHP’nin başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nü de değerlendiren Sancar, “Ama son 1,5 yılda yaşanan bütün bu gelişmeler, bazı kesimlerin kayıtsızlığı hatta bu gelişmelere katkıları, bugün demokratik mücadeleyi birlikte yürütmeye engel değil. Eğer bugün doğru yapılıyorsa geçmişteki hatalar yüzünden bu doğruya çizik atmak doğru değildir. CHP’nin ve genel başkanının Enis Berberoğlu’nun tutuklanması sonrası başlattığı yürüyüş geç de olsa doğru bir tepkidir” diye konuştu.

Ortak ilke, ortak akıl

Sancar, son olarak şunları ifade etti: “Bu doğruyu sürdürmenin şartı sadece belli bir partinin milletvekillerine yönelecek olması ihtimali değil tüm tutuklu milletvekillerine ve bütün olarak demokrasi iradesine sahip çıkma iradesini göstermeleri gerekir. Eğer bu yürüyüş demokrasi güçlerinin yaşadığımız siyasi darbe operasyonlarına ortak tepki verme iradesini gerçekleştirirse dikta rejimini durdurmak konusunda önümüzde önemli fırsatlar olacaktır. Biz zaten elimizden gelen çabayı sarf ettik bundan sonra da mücadelemizi bu çerçevede sürdüreceğiz. Tüm demokrasi güçlerini de bu mücadeleye davet ediyoruz. Umarız referandum öncesi canlılığı büyüterek ortak ilkeler etrafında sürdürebiliriz.”

AYM önünde eylem

Daha sonra AYM önüne geçen Bedia Özgökçe, Aycan İrmez ve Ayşe Acar Başaran, AYM Başkanı ile görüşmek için randevu talebinde bulundu. Randevuya yanıt alamayan vekiller, AYM önünde oturma eylemi yaptı.

Birlikte hareket edilmeli

PEN Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sönmez, CHP ve HDP’nin birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade ederek, “Parçalanmış muhalefetin sadece Erdoğan’a faydası var, bunun önüne geçilmeli. Muhalefet birleşirse Erdoğan kaybeder” dedi.

Altay: Düşünemedik…

İstanbul Maçka’daki “Adalet Nöbeti”ne katılan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise, dokunulmazlıkların kaldırılmasına verdikleri desteğe dair, “Biz bunların bu kadar ahlaksızlaşacaklarını düşünmedik” dedi ve ekledi: “Yargı bizce bitmiştir. Bu noktada yapılabilecek tek bir şey kalmıştır, o da direnme hakkıdır.”

Önder: İttifak büyümeli

Dokunulmazlıkların kaldırıldığı dönemde CHP’ye “Bu tuzağa düşmeyin size de sıra gelir” uyarısı yapan HDP’nin Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, ittifağın büyümesi gerektiğini söyledi. Önder, CHP’den özeleştiri içeren ve toplumsal muhalefeti büyüten bir çağrı beklediklerini de sözlerine ekledi.

Herkesin akıbeti aynı olacak

Berberoğlu’nun tutuklanmasına ilişkin konuşan Siyaset bilimci Baskın Oran, Alman Rahip ve Ermeni papaz hikayesini hatırlatarak, “CHP, HDP’yi dövdürtmeyecekti” dedi. Oran, “Bu işler böyledir. ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ dediğin anda, yılan seni de caart diye sokar. CHP dedi, sokuluyor, sokulacak. Erdoğan’a biat etmeyen herkes ama herkes aynı akıbete uğrayacak” dedi.

ANKARA/dihaber

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız