PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği önündeki göstericilere müdahale ile ilgili açıklama yapıldı. Washington emniyetinden yapılan açıklamada, Türkiye heyetindeki güvenlik görevlileri dahil 16 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığını belirtildi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham şunları söyledi:

“Türk korumaların barışçıl gösteri yapanlara saldırdığını keşfettik. Olaya karıştığı tespit edilen 16 kişi yakkında yakalama kararı çıkardık. 2’si Kanada, 2’si ABD geri kalanlar Türk vatandaşı. Erdoğan’ın korumaları ABD’ye geri gelirlerse tutuklanacaklar. Bu kesin bir karardır. 28 yıllık polislik kariyerimde Erdoğan’ın korumalarının yaptığı gibi bir saldırı görmedim.”

2 KİŞİ TUTUKLANDI

Erdoğan’ın geçen ayki Washington ziyareti sırasında Türk büyükelçinin konutunun dışında yaşanan saldırıya karışmakla suçlanan iki Türk, Amerikan polisince tutuklandı.

Washington Emniyeti tarafından yapılan kısa açıklamada, Sinan Narin’in başkente komşu Virginia eyaletinde, Eyüp Yıldırım’ın da New Jersey eyaletinde tutuklandığı bildirildi. İki Türk de ağırlaşmış ceza gerektiren saldırı suçlarından yargılanacak. Yıldırım önemli derecede yaralanmaya sebep vermekten de suçlanıyor. Washington Emniyeti tutuklanan bu kişilerle ilgili başka ayrıntı vermedi.Bu kişilerin 16 Mayıs’taki olayda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın destekçileri ya da göstericiler olup olmadığı da belirtilmedi.

Saldırı, ABD ve Türkiye arasında gerginliğe yol açtı. Washington, Türk korumaların kavgadaki rolünü “derin bir şekilde rahatsız edici” diye tanımlamıştı. Washington Emniyet Müdürü, 11 kişinin yaralandığı olayı “barışçı göstericilere yönelik zalim saldırı” diye nitelemişti.

12 TÜRK GÜVENLİK GÖREVLİSİNE SUÇ DUYURUSU

Associated Press ise, adını açıklamadığı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Washington polisinin olaya karıştığına inanılan 12 Türk güvenlikçi aleyhinde suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Bu güvenlikçilerden yedisi hakkında yapılacak suç duyurusu ağır nitelikli olacak.

Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham’ın bugün kent Belediye Başkanı Muriel Bowser’la birlikte tutuklamalar ve suç duyuruları hakkında bir açıklama yapacağı açıklandı.

Saldırı, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın konutunun önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuta varışı sırasında yaşanmıştı. Erdoğan saldırıdan önce Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump’la bir araya geldi.

Yorumunuzu yazınız