PAYLAŞ

PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK)’nin Silêmanî’den yaptığı ulusal birlik çağrısını olumlu bulduklarını ve ulusal kongre çalışmalarında başarı sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Muslim, “Birlik, Kürt varlığına ve bölge halklarına karşı geliştirilen planlara karşı durmanın yegâne yoludur” dedi.

KNK’nin çağrısı ve Güney Kürdistan’da alınan bağımsızlık referandumu kararıyla yeniden gündemleşen Kürt ulusal kongresi tartışması, heyet görüşmeleriyle sürüyor. KNK heyeti YNK ve Goran’ın ardından Hewlêr’de görüşmeler yapıyor. Temasları ve tartışmaları değerlendiren PYD Eşbaşkanı Muslim, “Kürt halkı, geçen yüzyılda her türlü inkâr ve imha siyaseti ile karşılaştı. Kürt halkı da dünya halkları arasındaki yerini almak istiyorsa ortak bir stratejileri olmalıdır. KNK’nin Kürdistani güçlere çağrısının olumlu cevaplanacağını umuyorum” dedi.

“Tarafımıza düşen tüm görevleri yerine getireceğiz” diyen Muslim, “Kürtlerin 20. yy’daki hatalarının telafi edilmesi için imkân var. Bu adımla aynı zamanda Ortadoğu halklarının 20. yy’da kaybettiği birlik, dayanışma ve güvenliği tekrar sağlanmış olacak. Bizler, Ortadoğu krizinin başlıca nedeninin Kürt halkının haklarının inkâr edilmesi olduğu kanısındayız. Kürt sorunun çözümüyle birçok kriz ve çelişki ortadan kalkacak. En çok da Kürt halkı, yeni proje ve paradigmasıyla, Ortadoğu’da yaşayan tüm halklara; halkların kardeşliği ve barış temelinde kurulacak yeni bir gelecek için öncülük edebilir” vurgusu yaptı.

Dilişan Îbiş/Anha

Yorumunuzu yazınız