PAYLAŞ

Başını Suudi Arabistan’ın çektiği Körfez ülkeleri ile ABD’nin ‘El Nusra, DAİŞ, İran, İhvan ve Hamas’a destekle suçladığı Katar’a abluka sürerken, diplomasi trafiği yoğunlaştı. Okların kendisine yönelmesinden çekinen Ankara ise, telaşlı

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başlattığı daha sonra birçok Körfez ülkesinin katıldığı Katar’a abluka ve ambargo sürerken, yoğun bir diplomatik mekik başladı. “El Nusra, DAİŞ, İran, İhvan ve Hamas”a destek gerekçesiyle başlayan abluka için, Kuveyt Emiri’nin yaptığı arabuluculuk sonuç vermedi. Katar krizinde aynı suçlamalara hedef olan Türkiye ise, bir yandan Katar’dan yana tutum alırken, bir yandan da okların kendisine dönmemesi için krizi sonlandırma çabasında. Bu çerçevede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Katar’a giderken, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyir, “Katar’a abluka uygulamıyoruz, boykot ediyoruz” dedi.

Boykot ve abluka tartışması

Körfez’de patlak veren Katar krizinde karşılıklı açıklamalar ve diplomatik temaslar sürüyor. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyir, Körfez ülkelerinin Katar’a karşı hamlesinin “abluka” değil “boykot” olduğunu söyledi. Eğer ihtiyaç duyuluyorsa Katar’a gıda ve ilaç yardımı yapacaklarını söyleyen Adil el-Cübeyir, Suudi hükümetinin boykotla “egemenlik hakkını” kullandığını ifade etti. Suudi Arabistan’ın “Abluka değil boykot” açıklamasına Katar Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisi Müdürü Ahmed bin Said er-Rumeyhi, “Sınır kapısı, hava ve deniz yolunu kapatması doğrudan ablukadır” yanıtını verdi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe ise, ABD’den Katar’daki hava üssünün taşınmasını istedi.

Çavuşoğlu Katar’a gitti

Katar’a yönelik suçlamaların aynısına maruz kalmak istemeyen Türkiye ise, krizi halının altına süpürmek derdinde. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Katar’a gitti. Çavuşoğlu, gitmeden önce “Suçladıkları iki şey var. Bir, İran’a yakın, iki terörü destekliyor. Biz bunun ikisine de karşıyız ve kendilerine de hepsine de söyledik. Biz, Katar’ın, bugüne kadar İran konusunda herhangi bir zigzag yaptığını görmedik. Şimdi sen İhvan’a terör örgütü diyorsun. İhvan, terör örgütü değil, silahlı bir terör örgütü değil, muhalif bir gruptur” dedi. Öte yandan Ankara’nın Katar’a asker konuşlandırma kararı kapsamında TSK’den 3 kişilik bir heyet Doha’ya gitti. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Katar Emiri Tamim bin Hamad Es Sani ile üçlü telekonferans yaptı. Ankara’ya yüklü miktarlarda sıcak para desteğinde bulunan Katar’ı savunan Erdoğan, ablukayı “Katar ölüme mahkum edildi” şeklinde yorumladı.

HABER MERKEZİ

15

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız