PAYLAŞ

HDP Eş Sözcüsü Ali Osman Baydemir hakkında, belediye başkanlığı döneminde Diyarbakır’da cemevine yer tahsis ettiği için fezleke hazırlanmasına Alevilerden tepki yükselmeye devam ediyor. PSAKD Mersin Şube Başkanı Cevat Ulaş, “Hazırlanan fezleke, tüm Alevi inancına ve toplumsallığına yapılmış bir saldırıdır. Baydemir’in yanında olduğumuzu belirtiyoruz” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Alevi toplumunun talebi üzerine yaptırılan cemevi ile ilgili Ali Osman Baydemir hakkında fezleke hazırlandı. Hazırlanan fezleken Alevi toplumunda tepkilere neden olurken, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Cevat Ulaş PİRHA’ya açıklama yaptı.

Cevat Ulaş, Baydemir hakkında laiklik karşıtı fezleke hazırlandığına dikkat çekerek şunları ifade etti:

“Cemevi ile ilgili hazırlanan protokolde, dernek ile belediye arasında oluşabilecek ihtilafın yürütülecek cem erkânında çözüme kavuşturulmasıydı.  Bu durum Osman Baydemir şahsında Alevilere dönük bir saldırıdır. Laiklik karşıtı eylemlerin merkezinde AKP ve bürokratları vardır. Bu fezleke ile Alevilere aba altında sopa göstermek istiyorlar. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.”

 

“Laikliğin özünde devletin bütün inançlara eşit mesafede durması gerekirken, geçmişten günümüze tam tersi uygulamalarla karşı karşıyayız” diyen Ulaş, “Cem; sorunların konuşulduğu, tartışıldığı ve çözüldüğü alandır. Tarih boyunca süre gelen sorunların çözülemediği ülkemizde, sorunlar bu yolla giderilebilir, çözülebilir. Bu yönüyle bakmakta fayda var. Bir kez daha belirtiyoruz ki, Osman Baydemir yalnız değildir” diye konuştu.

Diren Keser/Pirha

Yorumunuzu yazınız