Rojava’nın Cizîrê Kantonu’na bağlı Dêrik kentindeki Roj Kampı’nda kalan mülteci kadınlar, kolektif üretimle birbirlerine el sanatları öğretiyor ve kendi özerk ekonomilerini oluşturuyor.

24 Şubat 2014’te kurulan kampta, çoğunlukla Güney Kürdistan, Musul ve Şengal’den göç eden 420 aile yaşıyor. Kampta yaşayan kadınlar, yeniden hayata tutunmak ve kendi ekonomilerini oluşturmak için yaptıkları el işlerini Kadın Vakfı’nın yardımı ile sergiliyor.

Arap olan 45 yaşındaki Xensa Xidir, bir yandan el işi yapıyor diğer yandan da yıllardır yaşattığı kültürü yeni nesillere aktarıyor. Yaşadıkları zorluklar karşısında pes etmediklerini söyleyen Xidir, “Biz el emeğimizle ve üretimimizle yaşamı bir kez daha inşa ediyoruz” diyor. El işleri ve diktiği kıyafetlerle birçok kadının ihtiyacını da karşıladığını ifade eden Xidir, kadın vakfının da çalışmalarında kadınlara destek olduklarını söylüyor.

‘Bu bizi mutlu etti’

Xidir, “Kamptaki kadınlara bir yandan eğitim verirken bir yandan da el sanatımı yapmaya devam ediyorum. Kamptaki kadınlar eğitime büyük ilgi gösterdiler. Bu çalışmanın kuşkusuz bize çok faydası oldu. Kadınların üretimleriyle sergi açtık. Ürettiklerimizi kampta halkın hizmetine sunduk. Bu da bizi çok mutlu etti” diyor. Annesi Xidir’dan el sanatlarını öğrenen Nûr Îsmaîl de savaş yüzünden hayallerini gerçekleştiremediğini ancak burda yaşamı yeniden kurmaya başladıklarını söylüyor: “Annem hem öğretmenim hem de arkadaşım. Kadınlar nerede olursa olsun el ele vermeli ve yaşamı birlikte inşa etmeli.”

Rûken Goman/ Dêrik-Şûjin